Uni on mõjutab meie kehas paljusid olulisi protsesse. Une ajal keha rahuneb ja puhkab, pulss ja vereringe aeglustuvad, vererõhk langeb. Samal ajal toimuvad ainevahetusprotsessid omasoodu edasi, keharakud taastuvad, tugevneb immuunsüsteem ning organismis kogunevad energiavarud.

Meie naudime und, kuid samal ajal meie aju ei maga vaid töötleb päeva jooksul saadud informatsiooni, talletades sellest olulise osa ning kustutades üleliigse, mõttetu ja häiriva info. Seetõttu osutub vahel tõeks vana ütlus „hommik on õhtust targem“. Tõesti, mõnikord õnnestub unes saada vastus küsimusele, mille kallal sai eelneval päeval tulutult vaeveldud.

Kas Sinu uni on tervislik?

Allpool on mõned küsimused Sinu une kohta. Juhul kui sa saad kõigile neile küsimustele vastata jaatavalt, on su uni tervislik ja sul ei ole unehäireid.

  • Kas sa uinud õhtul pärast voodisse heitmist kiiresti?

  • Kas sa magad regulaarselt 7 kuni 9 tundi ööpäevas?

  • Kas sinu uni on pidev – sul ei ole öösel pikemaid ärkveloleku perioode?

  • Kas sa tunned ennast hommikuti erksa ja väljapuhanuna?

  • Kas sa oled terve päeva jooksul värske ja ergas, sind ei kimbuta päevane unisus?

  • Kas sa võid öelda, et su elukaaslane ei kaeba sinu öise norskamise või voodis vähkremise üle?

Mida teha oma unekvaliteedi parandamiseks?

Une kvaliteedi parandamiseks saab igaüks ise paljugi ära teha. Esmalt tuleks tegutseda selle nimel, et uinuda saaks kiiresti ning ei oleks vaja tulutult und oodates voodis väänelda ja lambaid lugeda. Oluline soovitus on minna magama ja ärgata iga päev enam-vähem samal kellaajal. Unele tulevad kindlasti kasuks päevasel ajal värske õhu käes veedetud aeg ja kehaline tegevus: jalutuskäigud, sörkimine, jalgrattasõit. Vahetult enne uneaega peaks seevastu vältima tegevusi, mis organismi „üles piitsutavad“. Telerivaatamine ja arvutitöö tuleks lõpetada vähemalt tund enne magamaminekut. Tervisliku une huvides peaks leidma enne magamaminekut tund-poolteist rahulikuks lõõgastavaks tegevuseks. Paremini uinuda aitavad ka apteegist retseptivabalt saadavad melatoniinipreparaadid.

Suukaudsed melatoniinipreparaadid

Unehäirete korral on suu kaudu manustatud melatoniinist palju abi: ta aitab uinuda, tagab rahuliku une ja aitab vältida soovimatuid öiseid ärkamisi. Apteekidest võib soetada erinevaid retseptivabu melatoniinipreparaate. Melatoniini suureks eeliseks on see, et ta on kehaomane aine, mis ei põhjusta päevast unisust või uimasust ega tekita sõltuvust. Selle asemel aitab ta luua seisundi, mis sarnaneb loomupärase unisusega enne magamajäämist.

Millist melatoniinipreparaati eelistada?

Apteegist melatoniinipreparaati valides tasub meeles pidada, et kõige efektiivsemad on melatoniini sisaldavad keelealused spreid. Nende eeliseks on hea omastatavus ja kiire toime. Melatoniin imendub keelealusest spreist väga kiiresti ja hakkab toimima juba paarkümmend minutit pärast manustamist. Parima toime annab Good Sleep sprei, mis sisaldab melatoniinile lisaks ka kannatuslille ekstrakti. Selline kombinatsioon on väga hea, sest siin lisandub melatoniini uinutavale toimele veel kannatuslille rahustav ja lõõgastav mõju. Neile, kes soovivad lisaks uinumise soodustamisele veelgi tugevamat rahustavat ja lõõgastavat toimet, sobivad hästi Good Sleep kapslid, milles on lisaks melatoniinile ja kannatuslille ekstraktile ka palderjani- ja humalaekstrakt.

Good Sleep on oktoobris soodushinnaga saadaval Südameapteegis ja KBM Tervis e-poest.

Jaga
Kommentaarid