Miks tulevad osad inimesed kriisidega paremini toime kui teised? 11 võtet, kuidas seda võimet endas kasvatada
Inimene on osake loodusest – terviksüsteemist, mis on ühelt poolt pidevalt arenev ning teiselt poolt pidevalt kohanev. Nii on ka inimestega, edukamad ja õnnelikumad on need inimesed, kes suudavad muutustega kohaneda, samas jääda oma väärtustele truuks ning ka inimesena kasvada.
Karjääri ja tööõnne coach Natalja Prümmel selgitab, kuidas kasvatada oma vastupidavust ja kohanemisvõimet tänapäeva maailmas ehk keskkonnas, mis on kontrolli alt väljas, pidevalt muutuv ja ettearvamatu.
Säilenõtkus ehk resilientsus on inimese võime tulla toime stressirohkete olukordadega nii, et vaim jääb terveks ning psühholoogiliselt keerulisest olukorrast võetakse kogemustena kaasa omandatud tarkused ja õppetunnid. Säilenõtkuse mõiste on esile kerkinud viimastel aastatel, mil sellele andsid hoogu 2020. aastal alanud maailma raputavad globaalsed muutused. Pandeemiaga vallandunud ühiskondlikke murranguid tunnevad inimesed ka oma isiklikes eludes. Oleme etapis, kus vanaviisi enam ei saa, aga uutmoodi veel ei oska. Kuidas kasvatada oma säilenõtkust keskkonnas, mis on kontrolli alt väljas, pidevalt muutuv ja ettearvamatu?
Kui veel mõnikümmend aastat tagasi räägiti säilenõtkusest kui pelgalt stressiga toimetulekust, inimene pidi ennast kohandama väliskeskkonnaga, et nö ellu jääda, siis nüüd mõistetakse säilenõtkuse all oskust tulla võimalikult kiiresti tagasi oma algolekusse, kui vahepeal on psühholoogiliselt keeruliseks kujunenud olukord inimese emotsionaalsest tasakaalust välja viinud.