Piinarikas tervisehäda, mis ohustab enim stressirohke eluviisiga naisi – kuidas tulla toime ärritunud soole sündroomiga?
Närviline elu ja kaootiline toitumine kurnab nii vaimu kui ka keha. Ühe levinud tagajärjena võivad tekkida pidevad kõhuvaevused – ärritunud soole sündroom. Nõu annab FODMAP-ravidieedi spetsialist ja soole ärritussündroomi kogemusnõustaja Taivi Aun.
Turisminduses töötav Laura (45) ei tea, kui kaua ta on ärritunud soole sündroomiga elanud, sest igast kõhuvalust ju numbrit ei tee. Kõht on Laural aga tihtipeale valutanud. Lapsena puudus ta sageli koolist, sest ei suutnud kõhuvalu tõttu voodistki tõusta. „Enne eksameid või üldse mõne uudsema olukorra eel kõhus alati keeras, aga see on ju normaalne,“ sõnab ta.
Reisidel peab Laura olema võõrapärase toiduga väga ettevaatlik – see võib tekitada tugevaid puhitusi ja tunde, et kõht kohe plahvatab. „Täiesti sobimatu on rafineeritud ja väga töödeldud toit. Piisab, kui süüa üks-kaks päeva tüüpilise Lääne-Euroopa menüü järgi, kus on vähe värsket ja palju rafineeritut, kui kõht läheb täiesti umbe. Liialdamine valge jahuga teeb seda samuti, mida Eestis aga naljalt ei juhtu, sest meil on siin tervislik rukkileib. Maades, kus süüakse ainult valget leiba ja hommikusöögiks saia moosiga, olen lausa hädas.“
Kui Laura naasis ühelt tööreisilt hulluks ajava puhitustunde ja kõhuvaluga, viis abikaasa ta EMOsse...