VAATA või KUULA | Naistearst räägib, kuidas menopaus tervist mõjutab
Lääne-Tallinna Keskhaigla naistearst Annemai Märtson ja Eesti Päevalehe ajakirjanik Tiina Kruus arutlevad saates „Tark arst taskus“, kuidas saavad naised menopausi eel ning selle saabudes oma füüsilise ja vaimse tervise eest paremini hoolitseda.
Menopausi käigus lõpetab organism menstruatsioonitsüklite ja viljakuse perioodi. See loomulik bioloogiline protsess toimub enamasti vanuses 45–55 ja võib mõjutada naise tervist eri viisil. Üks peamisi muutusi on östrogeenitaseme langus, mille mõned levinud sümptomid on kuumahood, öine higistamine, meeleolumuutused, unehäired, kuiv limaskest, liigesevalu ja väsimus. Lääne-Tallinna Keskhaigla naistearst Annemai Märtson selgitab, mida sellisel puhul teha, et olukorda leevendada.
Östrogeenitaseme langus võib ka teatud terviseriske suurendada, näiteks osteoporoosi ja südame-veresoonkonna haiguste riski. Seetõttu on oluline, et menopausis olevad naised pööraksid tähelepanu südametervisele, säilitades tervisliku toitumise, regulaarse füüsilise aktiivsuse ja kogeksid võimalikult vähe stressi.
Lisaks füüsilistele muutustele võib menopaus kaasa tuua ka emotsionaalseid ja psühholoogilisi muutusi. Mõned naised võivad kogeda meeleolukõikumisi, ärrituvust või depressiooni. Selles etapis saavad tuge pakkuda pere ja sõbrad ning vajadusel ka professionaalne nõustamine.
Eesti Päevalehe ajakirjanik Tiina Kruus räägib, millised kipuvad olema naiste peamised emotsionaalsed ja vaimsed väljakutsed ning kuidas ühiskonna suhtumine teemasse võiks olukorda muuta.
Oluline on menopausiga seotud muutustest teadlik olla. Kuula või vaata Lääne-Tallinna Keskhaigla saatest „Tark arst taskus“, milliste probleemidega naised menopausi eel ja ajal kõige sagedamini kokku puutuvad ning mida teha, et lahendus leida.