Proviisor annab nõu: need ravimid, haigused ja toksiinid kahjustavad maksa. Kuidas ja millega teha maksa tööd toetavat turgutuskuuri?
Maks täidab inimkehas elutähtsaid ülesandeid, paraku teatakse neist pigem vähe ja ohtu maksa tervisele nähakse enamasti vaid alkoholiga liialdamises. Kuidas oma maks tervena hoida, selgitab proviisor Triinu Entsik-Grünberg.
Maks on üks meie keha suuremaid organeid, millel on võtmetähtsus seedeprotsessis ja rasvade lagundamisel. Maksas toodetakse sappi, mida säilitatakse sapipõies. Samuti toodetakse maksas rasva transpordiks vajalikke ühendeid, nagu kolesterool ja vere hüübimist reguleerivad ühendid. Siin töödeldakse ja talletatakse rauda, mis on oluline punavereliblede tootmiseks. Lisaks sünteesib maks aminohappeid, mis on tähtis komponent, et toota kehas põletiku vastu võidelda aitavaid proteiine. Maksal on oma koht ka keha energiabilansis: organism hoiustab selles glükogeeni kujul suhkrut, mis täiendava energiavajaduse korral glükoosiks muudetakse. Ainevahetusprotsessis on maksa töö aga muundada kahjulikud jääkained kusiaineks, et need ohutult kehast väljutada.
Võime taastuda pole lõputu
Maksal on inimorganismis ainulaadne võime oma kahjustatud rakke tervetega asendada. Terve, aga ka algstaadiumis kahjustusega maks suudab end pidevalt taastada. Kui kahjustunud ehk armistunud on juba suurel hulgal maksarakke, võib see aga pöördumatuks osutuda. Sellist seisundit nimetatakse tsirroosiks ja selle käigus asenduvad normaalsed maksarakud armistunud kudedega, mis ei suuda enam maksa funktsioone täita.
Maksakahjustuse sümptomid ei avaldu kohe ja võivad olla raskesti märgatavad. Samuti võib neid seostada teiste haigustega. Maksakahjustuse algstaadiumi tunnused on nõrkus, väsimus, keskendumisraskused, isupuudus, kõhukinnisus, ebamugavustunne paremal küljel ja iiveldus. Sellele võivad osundada ka kergesti tekkivad...