Mis on biohäkkimine?

Biohäkkimine viitab tavale kasutada teadust, tehnoloogiat ja enesekatsetamist oma füüsilise ja vaimse töövõime optimeerimiseks, üldise tervise parandamiseks ja pikaealisuse suurendamiseks. Kas ei kõla mitte hästi?

Biohäkkimise olemus seisneb oma bioloogia üle kontrolli võtmises, kasutades soovitud tulemuste saavutamiseks andmeanalüüsi, elustiilimuutusi ja tipptasemel tehnoloogiaid. Mõiste biohäkkimine hõlmab laia valikut tegevusi alates dieedi ja treeningrutiinide optimeerimisest kuni geenitehnoloogia ja nootroopiliste ainete kasutamiseni kognitiivse funktsiooni parandamiseks.

Shroomwelli tegevjuht biohäkker Silver Laus.

Biohäkkerid kasutavad oma tervise- ja jõudlusnäitajate mõõtmiseks ja jälgimiseks sageli erinevaid tööriistu ja tehnoloogiaid. Tööriistade hulka kuuluvad kantavad seadmed, nagu treeningu jälgijad ja unemonitorid, samuti DNA järjestuse ja mikrobioomi analüüsi tehnoloogiad.

Shroomwelli tegevjuht Silver näiteks mõõdab oma erinevaid kehanäitajaid OURA sõrmusega ja üheks oluliseks mõõdikuks nimetab ta HRV-d (Heart Rate Variability).

„See näidik on otsene signaal keha stressitasemest, sest süda ei ole tegelikult loodud ühes rütmis lööma, vaid on millisekundilised erinevused löögirütmides, mida rütmilisem, seda rohkem on keha stressis. Mul on ka näitude pilt sellest hetkest kui hakkasin kasutama reishit koos C vitamiiniga (minu keha n-ö baseline on muidu umbes 30–40 vahel). RHR (Resting Heart Rate – puhkeseisundi südamelöökide arv) liikus ka allapoole. Baseline on muidu umbes 55–59. Unenäod muutusid sellest hetkest tasapisi säravamaks ja hakkasin jälle mäletama, mida öösel unes nägin. Umbes neli või viis aastat oli olnud tühi maa,“ räägib Silver.

Biohäkker Silver Lausi Reishi tinktuuri toime test OURA sõrmuse näitajatega

Resting Hart Rate (RHR) – Näitab puhkava keha südamelöökide sagedust. Mida madalam number (võrreldes oma kehanäitajate keskmisega), seda rahulikumas olekus on keha. Silveri keskmine näitaja on kuskil 48–53 vahel.

Heart Rate Variability (HRV) näitab, kuidas keha reageerib otseselt stressile. Süda ei ole mõeldud lööma ühes rütmis (stressi märk), vaid löökide vahel on mõnesugused erinevused (rahulik keha). Olgu see hiline söök, trenn, tööpäev vms, number on otseselt seotud kehanäitaja keskmisega, mis Silveril on muidu 30–40 vahel.

Body temperature on öine kehatemperatuur ning üks keha tervisliku seisundi ja seda ümbritseva keskkonna näidik. Ideaalis on temperatuur kas 0 (muutumatu) või siis väikese miinusega. Keha puhkab selles olekus paremini ja sügavamini.

Respiratory rate ehk hingetõmbeid minutis. Kui keha on stressis, siis hingamine kiireneb (hapnikuvajadus suureneb). Silveri keskmine on 14,5–14,7.

Reishi ja stress

Stressiga toimetulekuks soovitab Silver proovida reishit. Tegemist on adaptogeeniga, mis aitab kehal liikuda oma tsentrisse ja seda stressitaluvuse vaatest. See väljendub päevasiseselt otseselt kortisooli ja adrenaliini tootmise aeglustumise näol. Igapäevane kiire elu soodustab just nende hormoonide ületootlust).

Päeval tarbides tähendab see Silveri sõnul stabiilsemat närvikava ja võimekust stressiga paremini toime tulla. Õhtul tarbides aitab reishi aga kehal maha rahuneda, mille tulemuseks on oluliselt stabiilsem ja rahulikum uni.

„Üks väljund on värvilisemad ja realistlikumad unenäod, sest keha tegeleb puhkamisega, mitte stressiga võitlemisega,“ sõnab Silver.

Biohäkkeri häkk

Kasuta Shroomwell Reishi tinktuuri koos vitamiin C-ga. Vitamiin C toimib tõestatult n-ö võimendina. Need, kellel on tõsised unehäired (öised ärkamised, pinnapealne uni, hommikune väsimus), on leidnud sellest eriti tugevat abi.

Silveri enda kogemus oli reaalselt mõõdetav. „Kohe kui hakkasin meie tinktuuri tarbima (3–6 pipetitäit koos u 1 g vitamiin C-ga umbes 1–2 tundi enne magamaminekut), alanesid minu keha stressinäitajad,“ avaldab ta.

Biohäkkimise üks olulisemaid aspekte on rõhuasetus enesekatsetamisele. Biohäkkerid ei rahuldu pelgalt tavapäraste tarkuste järgimisega või ekspertide nõuannetele toetumisega. Selle asemel eelistavad nad praktilist lähenemist oma tervise ja jõudluse optimeerimisele, katsetades erinevaid dieete, toidulisandeid ja elustiilimuudatusi, et näha, mis neile kõige paremini sobib.

Shiitake ja tugev süda

Silver Laus nimetab oma värskeimaks avastuseks shiitaaket. Põhjuseid selle kasutamiseks saaks tema sõnul välja tuua palju, aga peamine on shiitake võimekus toetada südame ja veresoonkonna tööd.

Aja jooksul (vananedes ning stressi ja halva elustiili tõttu) veresoonkond nõrgeneb ning jäigastub. Veresoonte seinad täituvad tasapisi n-ö katuga, mis järjest sinna ladestub. See muudab veresooned jäigaks ja ruum, millest veri ennast läbi peab pressima, väheneb.

Silver selgitab, et shiitakel on omadus ja võimekus seda puhastada. Ehk siis veri voolab paremini, mis tähendab väiksemat takistust ning süda saab seejärel optimaalsemalt töötada. Samuti aitab shiitake paaritada rauaosakesi hapnikuosakestega (raud on hapniku transpordisüsteem), et see vereringes paremini tsirkuleeriks ja keha optimaalselt toimiks.

Silver toob välja sõbra Allani loo, kelle südamelöökide sagedus ei tõusnud tennist mängides üle 140, aga ta alustas shiitake tinktuuri kasutamist, sest keha sai selle abil paremini hapnikku kätte.

Biohäkkeri häkk

Shroomwelli shiitake tinktuuri võib kasutada koos C- ja B12-vitamiinidega, kuna raua co-faktor (keha võime suuta omastada rauda) sõltub just neist kahest vitamiinist. Rohkem energiat ja tervem veresoonkond. Let’s live forever!

Nagu näha, on biohäkkimine muutunud populaarseks osaliselt tänu selle potentsiaalile aidata saavutada tervise- ja heaolueesmärke.

Tervisele ennetavalt lähenedes võivad biohäkkerid parandada oma füüsilist ja vaimset jõudlust, vähendada haigestumisriski ja pikendada eluiga.

Lion’s Mane toetab fookust ja pikendab eluiga

Eluea pikendamiseks soovitab Silver Lion’s Mane’i, mida on tõestatult nimetatud väga võimekaks seeneks.

Silveri sõnul leidub selles seenes substantse (aineid), mis aitavad ehitada närvilõpmeid ja ajusünapse (teaduslikult on need ained hericenones ja erinacines).

See tähendab, et lõvilaka/korallnarmiku tarbimine peatab aju degeneratsiooni, mis paratamatult vanadusega tekib (läbi DNA kahjustuste jt elustiili- ja vananemisprotsesside).

Biohäkkeri häkk

Võta Lion’s mane’i tinkrtuuri (3–6 pipetitäit) koos u 50 mg niatsiiniga (B3-vitamiin). See peaks olema n-ö „õhetust tekitav“ versioon (inglise keeles flush). Niatsiin on juba iseseisvalt võimas vananemisvastane aine, mis laiendab veresoonkonda, läbi mille turgutad ka oma vereringet (suurem hapnikuvaru ja toitainete liikuvus). Kombinatsioon lõvilakaga hoolitseb selle eest, et kasulikud ained jõuaksid paremini ajju ja seejärel aitab neid kiiremini (aga samas ohutult) viia läbi aju-vere barjäärist. Let’s get smarter, better, faster, and overall better human beings!

Kokkuvõtteks võib öelda, et biohäkkimine on kiiresti kasvav valdkond, mis võib muuta arusaama tervisest ja heaolust. Ühendades tipptasemel teaduse ja tehnoloogia katsetamisvalmidusega, nihutavad biohäkkerid inimbioloogia optimeerimise piire.

Naudi katsetamist, sest selle pika artikli lõpetame ei millegi muu kui biohäkkerite heaks kiidetud seenekombodega.

Shroomwelli tegevjuhi Silver Lausi soovitab

  • Chaga ja Reishi – keha vastupanuvõime ja hea uni koos seentega

  • Chaga ja Lion’s Mane – parim äratus ja vastupanuvõime koos seentega

  • Shiitake ja Reishi – kasvata oma sisemist ja välimist sära, seedimist ja keha vastupanuvõimet seentega

  • Biohäkkeri kombo – tinktuuride mix 4-pakk (Chaga, Shiitake, Lion’s Mane, Reishi) 1 tinktuuri hind kombona ostes 14.98 eurot

Uueks tootesarjaks Shroomwellis on suuspreid, mis on kiire ja akuutse probleemi kiirabi unetuse ja stressi korral ning millel on terve kompleks erinevaid koostisosi, mis pakuvad kiiret lahendust.

SleepWell suusprei reishiga

StressStop suusprei reishiga

Jaga
Kommentaarid