Veenilaiendite probleemi ei tohi alahinnata, alati tuleb välistada nende tekkepõhjusena tõsisemad tervisehädad. Mida pead teadma?
Kas peidad oma sääri ka palaval suvepäeval riiete alla, sest oled kimpus inetute veenilaienditega? Tasub teada, et see enamasti kosmeetiline probleem vajab siiski spetsialisti silma, et ära hoida pöördumatu nahakahjustus. Veresoonekirurg Veronika Palmiste selgitab, milliseid sümptomeid veenilaiendite puhul jälgida tuleb ja millistel juhtudel on vaja ravi.
Mõne naise jalgadel kumab veenivõrgustik läbi naha juba varases nooruses ja sama on esinenud ka nende emadel-vanaemadel. Veenilaiendid ehk varikoos on veresoonekirurgi Veronika Palmiste sõnul sageli päriliku fooniga. „Kui emal-isal on veenilaiendid, tekivad need tõenäoliselt mingil ajal ka lastel. Põhjuseks on veeniseina nõrkusena avalduv sidekoenõrkus, mis on väga levinud. Mingit veenilaiendi vormi võib oma jalal hoolega otsides näha enamik inimesi,“ tõdeb Medita Tallinna kliinikus tegutsev arst.
Esimesed veenilaiendid võivad seoses hormonaalse kõikumisega tekkida juba teismeeas. „Ka edaspidised hormonaalsed muutused võivad veenilaiendeid rohkem esile tuua.“ Arsti sõnul on oma veenilaienditest rohkem teadlikud küll naised, kuid see haigus ei „diskrimineeri“ kedagi – varikoosi esineb peaaegu sama palju ka meestel. „Võib öelda, et minu vastuvõtule jõuab nii noori kui ka vanemaid patsiente, nii naisi kui ka mehi. Mehed ilmselt ei jälgi oma nahamuutusi nii pingsalt ja seetõttu ei pruugi nendest teadlikud olla.“
Üks peamisi põhjusi, miks inimene veenilaienditega arsti poole pöördub, on dr Palmiste sõnul mittespetsiifiline jalavalu, mida seostatakse veenilaienditega...