KUULA | Seksuaaltervise ABC: milline on parim vahend soovimatu raseduse vastu?
Rasestumisvastased vahendid on muutnud maailma meeletult: eeskätt on need andnud naistele vabaduse reguleerida vastavalt oma soovidele seda, kellega, millal ja kui palju lapsi saada. Ka saates külas olev Seksuaaltervise Kliiniku ja Pelgulinna sünnitusmaja naistearst ning seksuaaltervis.ee veebinõustaja dr Jaana Below leiab, et tegemist on kogu meditsiinis narratiivi muutva saavutusega, mille väärtust peaks igal ajal kõrgelt hindama.
„Maailm tunneb väga erinevaid vahendeid rasedusest hoidumiseks. Laias laastus jagunevad need kaheks – füüsilised takistused ja hormonaalsed vahendid. Üks parimaid vahendeid on loomulikult klassikaline kondoom, mis lisaks rasedusele kaitseb mõlemat osapoolt ka seksuaalsel teel levivate haiguste eest. Üheks parimaks vahendiks on aga hoopiski spiraal, mida aina enam kasutatakse ja arstidelt küsitakse,“ selgitab Below.
Suur ring vahendeid on mitmesugused beebipillidena tuntud ravimid, mida saab kasutada ka muude seisundite raviks – günekoloogiliste probleemide puhul –, mitte vaid raseduse peletamiseks. Nii võivad need ravimid vähendada menstruatsioonivalusid, ravida endometrioosi või olla abiks PMSi ja menopausi korral.
„Ära ei tohi unustada ka nn SOS-pilli. Peamiselt on see vahekorrajärgne vahend, kui pole kasutatud näiteks kondoomi. Ühelt poolt on tegemist tõesti hädaabiga hommikul, kuid paljud kasutavadki seda ainsa vahendina. Näiteks kui vahekorrad on harvemad ja planeeritavamad. Variante on palju,“ mainib naistearst.
Saates on külas Seksuaaltervise Kliiniku ja Pelgulinna sünnitusmaja naistearst ja seksuaaltervis.ee veebinõustaja dr Jaana Below. Saadet juhib Jonas Grauberg.
Kui sul tekib küsimus rasestumisvastaste vahendite kohta või soovid nõu saada teistel seksuaaltervist puudutavatel teemadel, siis aitab sind seksuaaltervis.ee veebinõustamine. Küsi nõu tasuta ja anonüümselt!