Sundasend tööl ja õhtune trenn. Füsioterapeut annab nõu: kuidas liigeste ülekoormust ja vigastusi vältida
Kibeled kevadhooajal mõne uue spordialaga tegelema? Ära torma treenima uisapäisa ja mõõdutundetult – riskid lihase või kõõluse ülekoormusega ja võid valu tõttu spordist hoopis kõrvale jääda.
Kahe lapse isa Mart (38) peab ärivaldkonna juhi ametit ja tema töö on peamiselt istuv. Mardi eluviisi ei saa aga kaugeltki väheliikuvaks pidada: vähemalt kaks korda nädalas käib ta sulgpallitrennis, korra või kaks jõusaalis. „Olen kogu elu spordi ja liikumisega tegelenud,“ nendib ta. „Kevadsuvisel ajal plaanin taas golfiradadele jõuda ja vahel tahaksin ka jooksmas käia.“
Mees tunneb, et energiat tal jagub, aga aeg-ajalt segavad teda hoopis probleemid liigestega. Näiteks on teinud valu parem põlv. Ise kahtlustab ta ülekoormust, sest sulgpalli väljaasted, hüpped ja pidurdused on liigestele, eriti paremale jalale koormavad. Teiseks süüdlaseks peab mees endale sobimatuid jooksujalatseid, mille tõttu põlv valutama hakkaski. Seetõttu vahetas Mart oma jooksutossud pehmemate ja laiema liistuga spordijalatsite vastu, samuti andis talvel oma põlvele puhkust tavapärasest kümne kilomeetri jooksudistantsist. „Ma ei armasta libedaga õues joosta ja lint ei ole minu jaoks,“ räägib mees. „Jõusaalis teen kergemaid ja mitmekesisemaid harjutusi väikeste raskustega.“
Sulgpalli mängides teipis Mart põlve altpoolt toestuseks kinni ja plaanib mänguga jätkata ka suvel, põlv peab sellele vastu. Suurem mure on tal aga parema küünarnukiga...