„Kõige keerulisem on olnud leppida teadmisega, et mu elu pole enam kunagi endine.“ Pärast ränka liiklusõnnetust muutus kõik
„Kõige keerulisem on olnud leppida teadmisega, et mu elu pole enam kunagi isegi ligilähedaselt endine,“ ütleb raskes liiklusõnnetuses tervise kaotanud mees. „Üks asi on elada õnnetus üle füüsiliselt, hoopis keerulisem on sellega hiljem vaimselt toime tulla.“
Viis aastat tagasi elas Sten oma unistuste elu: tegutses väikeettevõtjana metsandusvaldkonnas, elas looduskaunis kohas ja veetis suurema osa päevadest väljas füüsilist tööd tehes. Ta oli tugev, sitke ja vastupidav mees, kel arsti juurde asja ei olnud. „Tegutsesime abikaasaga selle nimel, et luua oma väike sõltumatu kuningriik: tegime kodus võimalikult palju asju oma kätega, kasvatasime ise toitu ja katsusime võimalikult vähe välismaailmast sõltuda,“ kirjeldab ta.
Sten oli Soomes teel sõbrale külla, kui ta möödasõidul laupkokkupõrkesse sattus...
Uuringute järgi puutuvad elu jooksul psühholoogilise traumaga kokku pea pooled inimesed, teab psühholoog Kaia Kastepõld-Tõrs. Traumat ei põhjusta mitte ainult sõjakoleduste läbielamine või looduskatastroofid, vaid kõik sündmused, mis ohustavad inimese elu või terviklikkust. „Mõnel juhul, nagu näiteks liiklusõnnetuses, on oht käegakatsutav, teinekord võib aga olla väljapoole nähtamatu,“ selgitab Kastepõld-Tõrs.
Psühholoogi sõnul võib trauma mõjuda inimestele väga eripalgeliselt.