Talumatu pakitsus jalgades ei lase uinuda? Rahutute jalgade sündroom – mis seda põhjustab ja kuidas end ise aidata
Ehk oled sinagi üks neist, kel torkimine, pakitsus ja sipelgate vudin jalgades uinuda ei lase? Rahutute jalgade sündroom piinab meie seast iga kümnendat.
Rahutud jalad on üks neist unehäiretest, mis magama ei lase jääda ning teinekord öösel mööda tuba ringi kõndima ja jalgu sirutama sunnivad. Naisi kimbutab see kaks korda rohkem kui mehi, vanemaealisi rohkem kui nooremapoolseid. Halvemal juhul tekib häiriv kihelus jalgadesse ka päeval, muutes talumatuks pikema istumise bussis, lennukis, koosolekul või kinos.
„Rahutute jalgade sündroom on seisund, kus inimesel tekib vastupandamatu vajadus oma jalgu pakitsuse, valu, põletustunde, torkimise, sügelemise, tuimuse või lihaste tõmbluse tõttu liigutada. Kuna sellised aistingud esinevad just enne uinumist, ei lase need ka magama jääda,“ selgitab Novel Clinicu ülemarst Lauri Käis.
Aastaid uneuuringuid analüüsinud meediku sõnul on rahutute jalgade sündroom väga tihedalt seotud teise uneaegse liigutushäirega – jäsemete perioodilise liigutamisega. „Erinevus on selles, et kui rahutute jalgade sündroom esineb enne uinumist, siis teine öösel une ajal,“ selgitab dr Käis.
Rahutute jalgade sündroomi diagnoositakse füüsiliste sümptomite järgi.