„Olin diagnoosi kuuldes hirmust kange. Ei teadnud, et kellelgi peres ega tuttavate seas oleks selline haigus olnud“
„Varem lonksasin matkal silmagi pilgutamata termosest, mis oli sõprade seas ringile saadetud, nüüd joon aga alati enda pudelist,“ räägib Margit. Paari aasta eest paranes ta pika kuluga ja maksa räsivast C-hepatiidist.
Aastal 2018 tuvastati Margitil tervisekontrollis vereprooviga C-hepatiit. „Olen väga tänulik toonase arsti soovitusele teha peale tavapärase läbivaatuse ka põhjalikum verenäitajate kontroll,“ märgib Margit, kes oli diagnoosi ajal 28aastane. Kuidas ta nakatus, ei tea naine tänini. „Ma ei tundnud end haigena ja mul ei tekkinud mingeid sümptomeid, samuti ei olnud kokkupuuteid tätoveeringute ega süstaldega,“ räägib ta. „Ehk sain nakkuse mõnes ebahügieeniliste tarvikutega spaas või kuskil mujal?“
Vereproovi tulemustest nähtus kõrvalekalle maksanäitajates ja veidi hiljem selgus, et tegemist on C-hepatiidiga. „Olin end pigem seostanud hooajalise külmetuse ja põiepõletiku kui hepatiidiga, seega olin diagnoosi kuuldes tõtt-öelda hirmust kange,“ meenutab Margit. „Ei teadnud, et kellelgi tuttavatest – veel vähem peres – oleks selline haigus olnud.“
Rohkeid emotsioone tekitanud diagnoosi saamise järel püüdis Margit end rohkem harida, kuid leidis adekvaatse info kõrval ringlemas ka mitmeid õõvastavaid lugusid maksavähist ja ravile mittealluvast viirusest. „Õnneks tegelesid minuga väga head arstid, samuti olid kõrval pere ja lähedasemad sõbrad, seega ei jäänud ma oma mures üksi,“ tunneb naine rõõmu. „Järgnevatel kuudel istusin paraku käed rüpes ega saanud enda heaks midagi teha.“
Loe edasi juba artiklist, kuidas Margiti keeruline tervenemislugu lahenes. Millised on hepatiidi eri vormid, kuidas neisse nakatutakse, millisena tõbi väljendub ja kuidas käib ravi, selgitab dr. Toomas Põld.