Vererõhk võib ajutiselt kõrgeneda füüsilise pingutuse või stressi korral ja puhkeolekus taas langeda. Kui aga vererõhk hakkab püsivalt lähenema 140le, siis on tegemist kõrgenenud normaalse vererõhuga. Arstiga konsulteerides võib esialgu abi olla elustiili muutusest – tervislik toitumine, liikumine, stressi vähendamine ja kahjulikest harjumustest vabanemine. Kõrge vererõhu puhul tuleks loobuda suitsetamisest ning tuleks vähendada keedusoola tarbimist nii, et soola päevane kogus toitudes jääks alla 6 g.

Toitumise ja elustiili muudatuste juures tuleks olla järjekindel, sest vastasel korral areneb sageli lõpuks välja kõrgvererõhu- ehk hüpertooniatõbi.

Vahemere maade dieet

Üldine soovitus südamehaiguste ennetamiseks on toituda tervislikult – tarbida rohkelt puu- ja köögivilju, vähendada küllastunud rasvade osakaalu menüüs ning soola sisaldust oma toidus.

On leitud, et Vahemere maade dieet aitab vähendada südamehaiguste riski ja võib soodustada ka vererõhu alandamist. Vahemere dieeti iseloomustab rohke kala ja teiste mereandide tarbimine. Neid süüakse vähemalt kaks korda nädalas. Punast liha süüakse vähem kui meie kliimavöötmes elavatele inimestele harjumuspärane. Kala on rikas südamele kasulike oomega-3-rasvhapete poolest, samas kui rasvane liha sisaldab rohkelt oomega-6-rasvhappeid ja küllastunud rasvhappeid, mida seostatakse suurenenud südame-veresoonkonnahaiguste riskiga.

Kreekas ja Lõuna-Itaalias levinud toitumismudeli juures mängib olulist rolli ka eheda ja töötlemata oliiviõli kasutamine toiduvalmistamisel ning taimetoidu suurem osakaal, eelkõige hooajaliste puu- ja köögiviljade kasutamine. Veel on menüüs rohkelt täisteravilja ja kaunvilju.

Vahemere dieedi juures on oluline ka tõsiasi, et kasutusel on palju maitsetaimi ja ürte, mis lubab oluliselt vähendada soolakogust toidus. Mida vähem soola, seda südamesõbralikum on toitumine.

Mikrobioomi roll südame tervise hoidmisel

Järjest enam leitakse tõendeid, et mikrobioomil on oluline roll inimese tervise tagamisel. Mikrobioom on kõigi inimkehas olevate mikroorganismide ökosüsteem. Mikrobioomiga seotud avastused on väga olulised – näiteks on kindlaks tehtud, et soolebakterid mõjutavad meie ainevahetust, immuunvastust ja isegi meeleolu. Nüüdseks on uuringutes leitud, on mikrobioomi koostis on seotud ka südame tervisega.

Tavalisi piimhappebaktereid sisaldavad toiduained, nagu keefir, hapupiim ja hapendatud köögiviljad, on kasulikud eelkõige seedimisele. Kõik piimhappebakterid ei ole probiootikumid, sest nende positiivne toime tervisele pole tõestatud. Kui soovid probiootikumi tervisekasudes kindel olla, siis vali sellist mikroobitüve sisaldav toode, mis on läbinud kliinilised katsetused.

BioCC ja Tartu ülikooli teadlased on juba üle 15 aasta põhjalikult uurinud piimhappebakterit Lactiplantibacillus plantarum TENSIA®. Tegemist on inimpäritolu, tervelt eesti lapselt isoleeritud piimhappebakteriga, mille ohutust on testitud katseklaasis, laboriloomadel ja tervetel vabatahtlikel. L. plantarum TENSIA® funktsionaalsed omadused on tõestatud nii Eestis kui ka rahvusvaheliselt kliiniliste uuringutega, milles on osalenud üle 700 inimese.

Piimhappebakterile L. plantarum TENSIA® on väljastatud Eesti patent (EE05340), Euroopa patent (EP2309870) ja Korea patent (KR10-1587195 ): „Isoleeritud mikroorganismi tüvi Lactobacillus plantarum TENSIA® DSM 21380 kui antimikroobne ning vererõhku alandav probiootik, seda sisaldav toiduaine ja kompositsioon ning mikroorganismi kasutamine vererõhku langetava ravimi valmistamiseks ning meetod toiduaines mittestarter-laktobatsillide toime allasrumiseks.“

Toidulisand Südamesõber® TENSIA®

Tartu teadusasutuse BioCC teadlased on välja töötatud südame tervist toetava toidulisandi Südamesõber® TENSIA®, mis sisaldab 5 miljardit inimorganismile omast piimhappebakterit Lactiplantibacillus plantarum TENSIA®, B-vitamiine ja mineraalaineid. Toidulisandi koostisosad toimivad sünergiliselt.

Lisaks piimhappebakteritele sisaldab Südamesõber® TENSIA®:

  • foolhapet ning B6- ja B12-vitamiine, mis aitavad kaasa homotsüsteiini normaalsele ainevahetusele. Kõrge homotsüsteiini tase põhjustab veresoonte kahjustust ning on üks südame- ja veresoonkonna haiguste riskifaktoreid;

  • teisi B-grupi vitamiine, nagu B1-vitamiin, mis aitab säilitada normaalset südametalitlust, ja B3-vitamiin, mis toetab keha energiatootmise protsesse;

  • antioksüdante tsinki ja seleeni, mis on väga olulised südame tervise jaoks ning mida leidub pähklites, seemnetes ja täisteraviljatoodetes. Toidulisandisse Südamesõber® TENSIA® lisatud tsink ja seleen on vajalikud inimese oluliste antioksüdantsete ensüümide toimimiseks. Nii aitavad need mineraalained kaitsta rakke oksüdatiivse stressi eest ja seeläbi vältida veresoonte seinte kahjustusi ning põletike teket.

Toidulisandit Südamesõber TENSIA® on soovitatav tarbida kuurina vähemalt kaheksa nädalat. Kindlasti tuleks meeles pidada, et toidulisandid ei asenda tervislikku toitumist ega vererõhuravimeid!

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid