„Valehäbist tuleb üle saada ja arsti poole pöörduda!“ Hemorroidid on levinuim seedetrakti probleem
Hemorroide peetakse piinlikuks tervisemureks, ometi on tegu kõige levinuma seedetraktihaigusega. Eelkõige põhjustab seda elustiil: vähene liikumine ja valed menüüvalikud. Õnneks saab varakult sekkudes tõsisemad tagajärjed ära hoida.
„Hemorroidid on kõige levinum seedetrakti probleem, mis puudutab vähemalt kolmandikku rahvastikust, mehi sama palju kui naisi,“ tõdeb Ida-Tallinna keskhaigla kirurg Airi Tark. Mõne uuringu järgi on hemorroidid esinenud koguni igal teisel üle 30aastasel inimesel. Tüüpiline hemorroidivaevustega patsient, kellesarnaseid käib vastuvõtul iga nädal, on arsti sõnul nooremapoolne naine, kellel olnud üks või enam sünnitust. „Kaevatakse sünnitusjärgselt tekkinud hemorroidide üle, mis kõhukinnisusega aeg-ajalt veritsevad.“
Hemorroidide tekke risk on kirurgi sõnul suurem vanuse kasvades, ülekaalulistel, rasedatel ja psühhotroopsete ravimite tarvitajatel. „Riskifaktorid on ka kõhukinnisus, kiudainevaene dieet, vürtsikad toidud ja alkoholi liigtarvitamine, mis võivad nii tekitada hemorroide kui ka ägestada juba olemasolevaid komusid,“ sõnab kirurg.
Hemorroide loetakse ka heaoluühiskonna haiguseks, mida soodustavad istuv töö ja vähene kehaline aktiivsus. „Veel üks probleem kaasneb tänapäevase elutempoga: kiirustamise tõttu pingutatakse tualetis käies liigselt või lükatakse soole tühjendamise tungi edasi, mis viib kõhukinnisuseni.“
Kuidas seda piinlikku tervisehäda vältida, mis aitab vaevusi leevendada ja millised on kaasaegsed ravivõimalused, saad teada juba artiklist.