Kas pelgalt õiges järjekorras toitude söömine toetab tervist ja aitab vabaneda ülekilodest? „Jah!“ ütleb biokeemik Jessie Inchauspé
Jessie Inchauspé selgitab oma kiirelt bestselleriks tõusnud raamatus „Glükoosirevolutsioon„ lihtsalt ja selgelt, kuidas toit ja selles sisalduv glükoos meie organismi mõjutab. Rahvusvahelise menuki autor on kirjutanud uusimad teadusavastused tavainimesele lihtsasse arusaadavasse keelde andes lugejale ka jahmatavana mõjuvaid teadmisi veresuhkru rollist meie elus. Jessie Inchauspé rõhutab, et süüa võib kõike, mis meeldib, aga oluline on jälgida toitude söömise järjekorda.
Jessie Inchauspé missioon on tippteaduse uusimate toitumisalaste avastuste sõnastamine lihtsateks igapäevaselt järgitavateks toitumispõhimõteteks, mis aitavad inimestel oma füüsilist ja vaimset tervist parandada. Raamatust saab teada, mis on glükoos ja mida tähendavad glükoosipiigid ehk kiired veresuhkrutaseme tõusud ja langused ning miks on glükoos oluline, aga samal ajal ka kahjulik. Siin on hulgaliselt häid toidunippe, kuidas glükoosikõverat tasasemaks muuta ning kehas toimuvate protsesside selgitamiseks on juures joonised ja kogemuslood. Protsesside ilmekaks selgitamiseks võrdleb ta inimese seedesüsteemi toimimist kraanikausi (magu) ja selle all oleva toruga (peensool).
Oma erialalt on Jessie Inchauspé biokeemik, ta omandas bakalaureusekraadi matemaatikas King’s College Londonist ja magistrikraadi biokeemias Georgetowni ülikoolist. Geneetilisi analüüse tegevas iduettevõttes 23andMe hakkas ta mõistma, et inimese tervise võti peitub heades toitumisharjumustes.
Oma teedrajava uurimistöö põhjal väidab Jessie, et üheksakümmend protsenti meist kannatab liiga suure glükoosi hulga tõttu organismis – ja enamik meist ei tea seda. Sümptomid? Isud, väsimus, viljatus, akne, enneaegsed kortsud... Ajapikku hakkavad välja arenema sellised tõved nagu 2. tüüpi diabeet, vähkkasvajad ja dementsus. Jessie pakub lihtsalt järgitavaid abinõusid, mis aitavad neid sümptomeid tagasi pöörata – ilma dieeti pidamata või armastatud toitudest loobumata. Ta selgitab:
- kuidas toidu õiges järjekorras söömine isu vähendab;
- milline salajane koostisosa võimaldab süüa magustoitu, mõjutades vähem keha glükoositaset;
- milline väike muudatus hommikusöögis vallandab energia ja aitab end suurepäraselt tunda.
***
„Ma olen üheksa päevaga kaotanud neli kilo,“ teatas Bernadette mulle ühel päikeselisel teisipäeva hommikul, „ja ainus, mis ma tegin, oli järjekorra, kuidas ma oma toite söön, muutmine.“
Väga sageli keskendume sellele, m i d a süüa ja m i d a m i t t e süüa. Aga kuidas on sellega, m i s m o o d i süüa?
***
Näited Jessie lihtsatest nippidest ja selgitustest ning katkendit tema raamatust „Glükoosirevolutsioon“ loe edasi juba artiklist.