TERVISEUUDIS | Teadlased tuvastasid, millisel eludekaadil on stressitase madalaim. Kas see on elu parim aeg?
Pidev stress mõjutab negatiivselt nii inimeste vaimset kui ka füüsilist tervist ja heaolu. Vananemine toob aga kaasa ühe olulise muudatuse, leidsid Ameerika teadlased.

1995. aastal alanud uuringus osales 20 aasta jooksul üle 3000 täiskasvanu vanuses 25–74. Nendega tehti üheksa-aastaste intervallide järel intervjuusid, kus uuriti kaheksa järjestikuse päeva jooksul päevast stressitaset. Ilmnes, et vanemaks saades igapäevase stressi mõju ja stressorite arv vähenes. Näiteks andsid 25aastased stressoritest teada umbes pooltel päevadel, 70aastased aga ainult 30% päevadel. Samuti reageerisid vanemad inimesed stressile väiksema emotsionaalsusega.
Igapäevane stress oli uuringu põhjal väikseim 50. eluaastate keskpaigas. Hilistes 60ndates ja varastes 70ndates stressimäär siiski pisut kasvas.
Uurijad põhjendavad, et inimeste sotsiaalsed rollid ja motivatsioon aja jooksul muutuvad. Kui noored rähklevad sageli mitmel rindel, siis vanemad inimesed võtavad elu rahulikumalt ja soovivad maksimaalselt nautida neile jäänud aega. Nad õpivad stressiga paremini toime tulema ega reageeri enam sellele nii tugevalt.
Allikas: Science Daily