Teeme selgeks: igal vitamiinil-mineraalainel on parimaks imendumiseks omad nõudmised. Kuidas võtta toidulisandeid õigesti
Vitamiinide ja mineraalainete tarvitamine kütab sageli kirgi ja põhjustab vaidlusi. Ühed on nende poolt, teised vastu ja teatud tingimustel on õigus mõlematel. Kui oled otsustanud oma keha vitamiini- ja mineraalainevaru toidulisanditega täiendada, pead teadma ka õigeid nõkse nende manustamiseks. Juhtnööre jagab proviisor Triinu Entsik-Grünberg.
Kui toitume mitmekülgselt, toorained on kvaliteetsed ja menüüs on esindatud kõik toiduainegrupid, oleme füüsiliselt aktiivsed ega lase stressil üle pea kasvada, ei pruugi toidulisandite järele mingit vajadust olla. Igaüks saab ise hinnata, kuivõrd ta kõiki neid tingimusi täidab.
Samas peame paratamatult teadvustama ja arvestama meie elukeskkonna ja ka meie enda organismi eripärasid. Näiteks D-vitamiini peaks meie laiuskraadil alates teisest elunädalast kuni surmani peaaegu aasta ringi juurde manustama. Suurenenud toitainevajadust ja võimekust eri aineid omastada mõjutavad ka vanus, haigused ja tarvitatavad ravimid.
Seega – suurel osal meist võib siiski olla vajadus oma organismi vitamiini- ja mineraalainevaru toidulisanditega täiendada. See aga polegi nii lihtne, kui pealtnäha paistab, sest igal vitamiinil-mineraalainel on parimaks imendumiseks omad nõudmised.
Vitamiinide õigeks manustamiseks on oluline teada, kuidas need lahustuvad – kas vees või rasvas. Vesilahustuvaid vitamiine organism ei ladusta (välja arvatud B12-vitamiin, mida ladustatakse maksas) ja seetõttu tuleb...