Kui käed koostööst keelduvad. „Valu oli nii suur, et välja kirjutatud valuvaigistid välistasid isegi autoga sõitmise.“
Tiina Kannistu (57) on käsitööettevõtja, mis tähendab, et sissetulek sõltub täielikult ta enda näppudest. Rohke tööga võib aga kiiresti tekkida ülekoormus, kuni ühel hetkel paneb keha n-ö käed puusa ja lõpetab koostöö. Mis on lahendus? Loobuda armastatud tegevusest?
Olles tegutsenud 22 aastat käsitöölisena, neist 20 klaasikojas, asutas Tiina 12 aasta eest ka rätsepa- ja tikkimistöö ettevõtte TikiMari. Kui käevaevused kolm aastat tagasi algasid, ei jäänud Tiinal muud üle, kui vähendada töökoormust: ta lõpetas klaasitöö, tegeleb nüüd ainult rõivaloomega ja on asutanud oma käsitöökooli. „Olen ikka rääkinud, et kui ise enam teha ei saa, tuleb hakata koolitama,“ muigab ta. Ometi pole Tiina armastatud tööst pidanud täiesti loobuma, kuna sai abi ja toetust taastusravist.
„Veel kolme aasta eest tegutsesin täistuuridel,“ räägib Tiina lähemalt. „Klaasikojas oli istuv töö ja kõik tööoperatsioonid tegin käsitsi: klaasi lõikamine, klaastoodete kokkupanek, toodete värvimine, pakendamine jne.“ Tiina meenutab: „Mul ei lähe iial meelest septembrikuine pikk sõit Lõuna-Eestisse koostööpartneri juurde, kui teel olles tundsin, et ei saa enam käsi roolil hoida – muudkui tegin peatusi ja raputasin käsi, kuid valu aina tugevnes.“ Valutas terve parem käsi õlani välja ja sõrmeotsad surid ära.
Kuna erinevaid ja üksteisele vasturääkivaid sümptomeid oli nii palju, ei osanud arstid Tiinale esialgu diagnoosi panna. „Alles mitu kuud hiljem – kohe ju uuringutele ei saa – selgus pärast pikka uurimist, et valu põhjustavad mitmed asjaolud.“