„Väljaspool kodu suutis ta jätta mulje galantsest härrasmehest.“ Vabaks mürgise suhte orjusest
Toksiline suhe kahjustab inimese enesekindlust ja minapilti nii, et ta ei pruugi enam ise mõistagi, mis on valesti. „Mürgine suhe on sõna otseses mõttes orjapidamine,“ tõdeb vajaduse kohta teist alandada ja kontrollida psühhoterapeut Grete Kald.
Toksiliselt käituva inimesega võib kohtuda kõikjal – ta võib olla liikluses see tüüp, kes kaasliikleja pisimagi eksimuse peale sõimama ja rusikatega vehkima kukub; sõbranna, kellega te räägite alati ainult tema (lõpututest) probleemidest ja kellega kohtumise järel tunned ennast kui tühjaks pigistatud sidrun; ülemus, kes ühel päeval on tööl täiesti normaalses tujus, kuid järgmisel päeval sõimab oma alluvaid kõige labasemal viisil; kontori klatšimoor, kes näib kolleegide elust teadvat kõike; või sinu alati küüniline ämm, kes mitte kunagi millegagi rahul pole. Toksiline võib olla isegi sinu sõbranna alati meeldivalt käituv mees, kes valjuhäälselt sinu kena kodu kiidab.
Kõige laastavamalt mõjub mürgine inimene oma lähisuhtekaaslasele, hävitades teise eneseteadvust ja allutades tahet. Sellises suhtes on kesksel kohal teise alandamine ja tühistamine. „Tundsin end pidevalt süüdi. Mees tegi mulle selgeks, et olen kõige lollim ja saamatum inimene maamunal, ja mina uskusin,“ meenutab Kairi (33). Ta kuulis oma mehelt ka alailma, et on liiga paks ja kole. „Olin sel ajal ideaalkaalus, aga vihtusin hullusti trenni teha, et oma „paksusest“ lahti saada,“ räägib ta. „Mõnitamine käis pidevalt, kaasa tujud olid aga täiesti ettearvamatud – isegi pärast toredat päeva võis ta torgata mõnitava kommentaariga, ise naeratades. Talle justkui meeldis seda teha.“