Mürgistusteabekeskus: eeterlike õlide kasutamine nõuab ettevaatlikkust, nende allaneelamine võib lõppeda surmaga
Looduslik ei tähenda ohutut – sellest põhimõttest tuleb lähtuda ka eeterlike õlide kasutamisel. Külma ilma korral tundub riiulil mõnusalt lõhnav eeterlik õli igati hea mõte, kuid nende ettevaatamatu või vale kasutamine toob kaasa ohtlikke tagajärgi tervisele.
Juba ammusest ajast on eeterlikud õlid olnud ühed populaarsed kodused vahendid tervise turgutamiseks. Soovitusi nende kasutamiseks leiab tänapäeval ka erinevatest sotsiaalmeedia gruppidest. Kuna tegemist on loodustootega, arvatakse ekslikult, et eeterlikke õlisid on ohutu määrida nahale, hingata sisse ning lisada vannivette. Eeterlike õlide ettevaatamatu kasutamine võib aga ärritada limaskesti ja seedetrakti ning põhjustada iiveldust ja oksendamist. Juba 2-3 ml puhast eukalüptiõli võib suukaudsel manustamisel põhjustada kesknärvisüsteemi häireid ja 5 milliliitrit õli teadvuse kaotust.
„Eeterlike õlide kasutamine ravimina on vähe reguleeritud valdkond. Külmetusravimitena levinud eukalüpti-, männi-, nuluõli hingamisteid avav toime on üldteada ning nende raviomaduste kummutamine ei ole vajalik. Oluline on kinni pidada lubatud annustest. Oluline erinevus Eesti ja muu maailma vahel on, et kui tavaliselt kasutatakse 20% kontsentratsiooniga eeterlikke õlisid, siis Eesti inimesed eelistavad 100%-lisi, mille vale manustamise tagajärjed on viis korda ohtlikumad,“ sõnas Mürgistusteabekeskuse juht Mare Oder.
Eestis juhtub aastas umbes 5300 mürgistusõnnetust, kus kannatanu pöördub tervishoiuasutusse. Suur osa neist juhtumitest ei vaja tegelikult haiglaravi. Kui kahtlustad, et sa ise või mõni lähedane on saanud mürgistuse, ära oota sümptomite tekkimist ning ära püüa esile kutsuda oksendamist. Helista hoopis mürgistusinfoliinile 16662, kus kogenud nõustajad annavad hea nõu, mida konkreetses olukorras teha.
Mille vastu eeterlike õlide kasutamisel enim eksitakse, loe edasi juba artiklist.