E-sigareti joonis


Inglismaa eesrindlik suhtumine e-sigarettidesse on kindlasti ka põhjus, miks juba 2013. aastast on e-sigaretid olnud seal kõige kasutatavamad suitsetamisest loobumise vahendid. Inglismaa Terviseameti andmetel on e-sigaretid aidanud aastate jooksul suitsuvabaks saada miljonitel suitsetajatel. 2020. aastal läbi viidud Eurobaromeetri uuringu järgi kasutas 12% Euroopa suitsetamisest loobujatest just e-sigaretti suitsuvabaks saamiseks. Eestis kasutas uuringu järgi e-sigaretti 7% suitsetamisest loobujatest.

Kuidas valida õige e-sigaret, mis aitaks suitsetamisest loobuda?

Suitsetamisest loobumise nõustajatelt ja perearstidelt küsitakse sageli e-sigarettide abil suitsetamisest loobumise kohta. Inglismaa riiklik suitsetamisest loobumise nõustamise ja koolituse keskus on koostanud selleks juhendi „E-sigareti abil suitsetamisest loobumine“. Juhendi järgi sobivad esmaseks proovimiseks ühekordsed või väiksemad korduvkasutatavad seadmed, mis võimaldavad tunnetada, kas e-sigaret sobib või mitte. Kui e-sigareti proovimine jäi aastate taha, siis tasub uuesti proovida, sest vahepeal on seadmed oluliselt arenenud ja nende hulgas võib leiduda sobilik, mis aitab suitsetamisest loobuda. Nõuandeid sobiva seadme valikuks saab küsida nii sõbralt, kes on juba e-sigareti abil suitsetamisest loobunud, või ka e-sigareti kaupluse spetsialistilt.

Mida e-vedelike juures silmas pidada?

E-vedelike osas ütleb juhend, et nende juures tuleb jälgida, kui palju on selles nikotiini. Sagedal suitsetajal tasub esmalt proovida suurema nikotiinisisaldusega e-vedelikke. Kui aga igapäevane sigarettide kogus on väiksem, siis võib valida väiksema nikotiinisisaldusega versioonid.

Samaaegne suitsetamine ja e-sigareti kasutamine

Tavalise sigareti ja e-sigareti samaaegne kasutamine ei ole soovitatav, sest see ei anna tervist vähem kahjustavamat efekti. Seetõttu soovitatakse juhendi järgi suitsetajatel e-sigaretile üle minnes loobuda täielikult tavaliste sigarettide suitsetamisest, et vähendada riski oma tervisele. Need, kellel ei õnnestu kohe tavalistest sigarettidest loobuda, peaksid suitsetatavaid koguseid aja jooksul järk-järgult vähendama ja lõpuks kindlast täielikult e-sigareti kasutamisele üle minema.

Üha väiksema nikotiinisisaldusega e-vedelike kasutamine

Olles e-sigareti abil täielikult sigarettide suitsetamisest loobunud, võib hakata vähendama nikotiini sisaldust e-sigareti vedelikus. Selle juures on aga oluline jälgida, et e-vedeliku tarbimise kogused ei suureneks pöördvõrdeliselt, sest sellisel juhul jääb tarbitav nikotiini kogus samaks. Olles jõudnud nikotiinivabade e-vedeliku kasutamiseni on ka e-sigaretist loobumine suhteliselt lihtne. Suurbritannias on rohkem kui miljon inimest, kes on e-sigareti abil jätnud suitsetamise ja seejärel loobunud ka e-sigaretist.

Loobudes suitsetamisest säästad nii enda kui ka oma lähedaste tervist. Liitu Stopptoobriga ja alusta suitsetamisest loobumisega.

Stopptoobrit viib läbi MTÜ NNA Suitsuvaba Eesti ja toetab Riigikogu Suitsuvaba Eesti toetusrühm.

Jaga
Kommentaarid