Andres Puusepp osaleb IRONMANIL esimest korda elus. Varasem ettekujutus võistlusest oli midagi sellist, et need inimesed on seal kergelt hullud, kui sellise katsumuse ette võtavad, aga meest sõnast. Nüüd on Andres samal stardipakul. Muidugi jälgis Puusepp juba varem eeskujusid – Rõivast, Avandit ja Tamme –, aga pigem ei osanud ennast sinna ritta mõelda. Väljakutsed samas Andresele meeldivad ja sport samuti. Seega peab mees tunnistama, et tegelikult oli tal salaja peast käinud läbi mõte, kui tehakse pakkumine ja visatakse kinnas, siis võtaks ta selle väljakutse vastu. Mõte kosmosesse saadetud, püüdis selle kinni ei keegi muu kui raudmehe tiim. Pakkumine tuli ja Puusepp palju ei kahelnud. „Ma tean, et mu vorm ei ole suurepärane olnud, aga olen nõus pingutama ja kõige olulisem on see, et õige trenn ja korrapärane toitumine on kasulik ka mu tervisele.“

7. augustil Tallinnas toimuval IRONMANIL läheb Puusepp püüdma poolt distantsi, mida kutsutakse rahvasuus IRONMAN 70.3, kuhu kuulub 1,9 kilomeetrit ujumist, millele järgnevad 90 kilomeetri pikkune rattasõit ja poolmaraton ehk 21,1 kilomeetrit klassikalist jooksu.

Hirmudest priiks

Selle aasta esimese poolega on Puusepp teinud trenni rohkem kui terve elu jooksul. Kuna Andresel on tihe sotsiaalelu, töö raadios ja lisaks vabatahtliku päästja kutsumus, siis on ta pidanud tegema valikuid, et trennikursil püsida. „Ma ei ole tippsportlane, vaid tavaline inimene. Tahan lihtsalt iseendale tõestada, et suudan selle ära teha.“ Kõigest loetud nädalad enne elu suurimat sportlikku ületust kimbutas Puuseppa veel viirus, mis sundis intensiivse trenni asemel aega maha võtma. Sellest hoolimata ei loobu mees eesmärgist IRONMAN läbida.

Teekonnal põhivõistluse poole on Andres läbinud ka mitu vaheetappi ehk väiksemaid võistlusi. Nendest kõige raskemaks peab ta Otepää triatloni, millele läks vastu ootusärevuse ja hirmuga. Elu esimene ikkagi – ei teadnud, mida oodata ja kuidas olla. Kui see tehtud sai, oli nii võimas ja kõva tunne, et seda on raske sõnadesse panna. „Annan endale nüüd aru, et teen sobivas tempos ja mõistuse piires. Ainult nii jõuan lõpuni.“

Kõige vastikum ala

Kolmest alast lemmik on kindlasti rattasõit, millele järgneb ujumine ja viimaseks jääb jooks. „Jooks mulle kohe üldse ei meeldi, ka mitte 1%. See on vastik ja keeruline. Ujuda mulle meeldib ja rattaga sõita on kõige vingem.“

Treenimise algusest on areng olnud metsik. Puusepp hindab oma senist sooritust suurepäraseks. Profirattaga sõitis ta esimest korda elus aprillis. Alustas 15–20 kilomeetri pikkuste tiirudega, mis on nüüdseks veninud 70–80-kilomeetristeks ringideks. Ratta kilometraaži on IRONMANI stardiks kogunenud peaaegu kaks tuhat kilomeetrit. Vahel sõidab ta rattaga tööle või võtab koos naabrimehega õhtused pikad tiirud ette.
Jooksmist alustas Andres kõndimisega, seejärel tulid lühikesed, 5–6-kilomeetrised sörgidistantsid. Nüüd jookseb mees 10 kilomeetrit ja see on pigem mõnus kerge sörk.

Ujumist tuli nullist õppida. „Oskasin ujumisesarnaseid liigutusi teha, aga hingamine oli paigast ära ja päris ujumine see ei olnud – 200 meetri pealt oli hing kinni. Pärast süsteemseid trenne pole mingit muret 2 kilomeetrit ära ujuda. Tempo pole maailma kõige kiirem, aga kulgen rahulikult.“

Kisa ja ropendamine metsavahel

Pisikesed sammud kasvavad ajapikku süsteemseks trenniks, mida ei ole teps mitte vähe. „Minu trennigraafik näeb välja selline, et esmaspäeval tund ujumist, kolmapäeval poolteist tundi rattasõitu, neljapäeva hommikul tund ujumist ja õhtul tund jooksu kiirendustega. Reedel on ujumine ning kiirendustega jooks õues, laupäeval on hommikul kaks ja pool tundi rattasõitu võistlustempos ning kohe tunnine jooksuring peale. Pühapäeval on kaks tundi taastavat rattasõitu. Kokku 8 trenni nädalas, mis teeb ajaliselt 13 tundi ja lugematud liitrid Värska Mineraali vett.“

Andres Puusepp

„Kõige ekstreemsem kogemus oli sõita 80-kilomeetrist distantsi padukaga Kääriku laagris. Mõtlesin, et hakkan kohe nutma! Padukas, tuul ja need Otepää mäed. Proovi siis jõuda sinna laagripaika tagasi. Ropendasin, karjusin ja sõimasin, kuni jõudsin lõppu. Täiest kõrist kisasin seal metsavahel.“ Raskustest hoolimata motiveerib Puuseppa kõige rohkem endale antud lubadus IRONMAN ära teha. Samuti motiveerivad teda rajakaaslased – juba kogenud harrastussportlased Rõivas, Tamm ja Avandi.

Uue elustiili lubadused

Andrese salasoov ja unistus oleks vähem kui seitsme tunniga distants läbida, aga peamine eesmärk on lõpetada. Tunded on igatahes suurvõistluse kohapealt ülevad. „Ilma naljata tunnen ennast paremini kui kunagi varem, ma poleks seda mitte kunagi uskunud. Ma pidasin seda suvaliseks jutuks, kui spordiharrastajad seda mulle rääkisid, aga see tunne on vägev. Naeratad ja oled õnnelik!“ Trennidega plaanib Puusepp jätkata ka pärast IRONMANI. „Sellest saab minu elustiil, vähemalt neli trenni nädalas jääb mu ellu 100%.“

Soovitused:

1. Kui mõtled, et võiksid proovida IRONMANI treeningut, siis ära leiuta ise, vaid võta lahti Triatloniakadeemia leht ja hakka kava järgi trenni tegema. Peaasi on midagi teha. Tõuse diivanilt püsti ja lihtsalt liiguta ennast.

2. Tempo las olla alguses mõõdukas, vajadusel hoia ennast tagasi. Kui pead kõndima, siis kõnni – kõik tuleb sammhaaval. Rahune maha ja kuula oma keha. Väsinuna trenni minna pole mõtet, sest nii põled läbi.

3. Taastumine on oluline! Tarbi treeningutel ohtralt mineraalirikast vett. Selleks sobib ideaalselt mineraalvesi Värska Mineraal, mida leiad poest nii gaseerituna kui ka gaseerimata.

Andres Puusepp



Jaga
Kommentaarid