ARST VASTAB | Mis viitab maksakahjustusele?
Vastab Steneli Ploompuu, Confido Tartu Raatuse kliiniku üldarst
Juba Zeus teadis Prometheusi karistades, et maks on ainulaadne organ, mis suudab end ise parandada. Kuigi legendis sõi kotkas ära terve maksa, mis end päevaga tagasi kasvatas, on inimorganismil vaja 51 protsenti maksakoest, et saavutada kuudega funktsiooni täielik taastumine. Kõige parem viis maksa taastumisele kaasa aidata on seda mitte kahjustada, et säiliksid maksa olulised ülesanded, nagu eri ainete sünteesimine ja ladustamine ning toksiinidest vabanemine.
Maksakahjustusele viitavad kindlad sümptomid puuduvad. Võidakse kurta üldsümptomeid, nagu väsimus, jõuetus, ülakõhuvalu, iiveldus. Kui tekivad naha ja silmavalgete kollasus, oksendamine, tursed või kaalulangus, võib maksakude olla juba pöördumatult kahjustunud ja tähtis on kahjustamine kohe peatada.
Liigse rasva ladestudes maksa tekib seal kerge põletik.
Teatakse hästi, et maksa rikuvad mürgid, nagu alkohol või ravimid. Sama kahjustav on maksale aga ülekaal, sest liigse rasva ladestudes maksa tekib seal kerge põletik. Samuti võib maksa kahjustada liigne toidulisandite tarvitamine ja korduvate infektsioonide põdemine. Maksa tervise heaks saame püsida füüsiliselt aktiivsetena, vältida alkoholi liigtarvitamist ja võtta ravimeid ainult arsti ettekirjutusel.
Maksa funktsioneerimist saab kergesti kontrollida vereanalüüside kaudu, määrates aminotransferaase ja tehes vajadusel ka lisaanalüüse. Piltdiagnostiliselt on abi ultraheliuuringust, vajadusel saab täpsemaid uuringuid korraldada gastroenteroloog.