KUULA SAADET | Kuidas ma aru saan, et saabumas on menopaus?
Kas tead, missugused on esimesed märgid saabuvast menopausist, kuidas võimalikke vaevusi leevendada ja mis võiks panna menopausi saabumise üle hoopis rõõmustama? Selgitusi jagab Tartu ülikooli naistekliiniku arst-õppejõud Made Laanpere.

Kui võtta aluseks naise keskmine eluiga, siis möödub kolmandik naise elust menopausis. Menopaus ja sellele vahetult eelnev aeg, mil kehas toimuvad suured hormonaalsed muutused, võivad kaasa tuua hulga ebameeldivaid vaevusi, mis naise igapäevast elu häirivad ja elukvaliteeti negatiivselt mõjutavad.
Need muutused on päris erinevad ja on seotud munasarjade vananemisega. Kvaliteetseid munarakke jääb üha vähemaks ja see ilmneb esmalt viljakuses. Mõjutamata ei jää ka hormoonid. „Östrogeenidel ehk naissuguhormoonidel on meie organismis väga suur roll. Nad võtavad osa paljude organite talitlusest ja menopausiga seoses mõjutab östrogeenitaseme muutumine samuti paljude organite tööd,” avab Made Laanpere menopausi tagamaid.
Jah, kui see eluetapp on käes, läheb laste saamine keerulisemaks ja mõne aja pärast lausa võimatuks, tekivad ka menstruatsioonitsüklite häired ning muud erinevad mured. Aga siinkohal tuleb välja tuua ka üks tõeliselt positiivne asi, mis menstruatsioonidega seondub ja mis puudutab otseselt naise tervist.
Kuula, mis naise kehas menopausi ajal toimub, kuidas ennast ise aidata ja kelle poole abi saamiseks pöörduda ning millisel juhul need muutused hoopis tervisele kasulikud on.
Novo Nordiski podcast’i saatejuht on Kerli Dello.