VAATA või KUULA | Psühhiaater selgitab: kas igaõhtune klaas veini või pudel õlut võib viia alkoholismini?
Miks on mõni inimene alkoholisõltuvusele vastuvõtlikum kui teine ja kui palju mängivad sõltuvuse kujunemises rolli igapäevase veinitamise või õllejoomise komme, kui palju perekondlik ja ühiskondlik taust ning mil määral vaimne tervis ja isegi vanavanemate geenid, selgitab Lääne-Tallinna Keskhaigla psühhiaatriakeskuse ülemarst psühhiaater Ants Kask.
Lääne-Tallinna Keskhaigla saates „Tark arst taskus“ anname ülevaate alkoholi mõjust inimese psüühikale, tervisele ja sotsiaalsetele suhetele. Saates tuleb juttu, mis on peamised sõltuvuse teket soodustavad psühholoogilised ja füsioloogilised tegurid, ning toome näiteid, millised on peamised hoiatusmärgid, et kontrollitud alkoholitarbimine on muutumas sõltuvuseks.
Alkoholi ohutu tarbimise piirmäärad on Eestis ajaga väiksemaks muudetud. Kas tead, milline on nädalane alkoholikogus, mille tarbimist ei peeta ohtlikuks? Etteruttavalt võib öelda, et see on väiksem, kui arvama kipume.
Avame saates, millised on alkoholisõltuvuse varajased sümptomid, mida tihti ignoreeritakse, ja kuidas alkoholisõltuvus mõjutab lähisuhteid ning peredünaamikat. Kui inimene ei taha abi, siis kas kõrvalseisja saab ikka midagi teha?
Juttu tuleb ka sellest, millised on kaasaegsed lähenemised alkoholismi diagnoosimise ja ravi korral, missugune on alkoholisõltuvusest taastumise protsess ja kuidas vältida tagasilangust.