Sõeluuring on terviseuuring, mis on mõeldud eelkõige tervetele, ilma kaebuste ja sümptomiteta naistele emakakaela- või rinnavähi varaseks avastamiseks. Rinnavähi uuringutele kutsutakse 50–69-aastaseid ravikindlustatud naisi iga kahe aasta järel. 2019. aastal oodatakse rinnavähi sõeluuringule naisi sünniaastatega 1951, 1952, 1957, 1959, 1961, 1963, 1965, 1967 ja 1969. Mammograafia sõeluuring on kindlustatud naisele tasuta.

Nimeline kutse saadetakse postiga rahvastikuregistri aadressile. Uuringul osalemiseks ei pea aga kutset ootama jääma. Kui sinu sünniaasta on tänavuste kutsesaajate nimekirjas, tuleb lihtsalt helistada kõige sobivamasse tervishoiuasutusse. Tervishoiuasutuste kontaktid leiad haigekassa kodulehelt. Registreerumisel kontrollitakse sünniaastat ja ravikindlustuse kehtivust. Sõeluuringutele ei ole pikad järjekorrad — kõik naised, kes kuuluvad sihtgruppi, saavad tasuta sõeluuringule mõistliku aja jooksul.

Varases staadiumis rinnavähk on ravitav


MTÜ Eesti Vähiliidu tegevjuht Maie Egipt rõhutab sõeluuringu olulisust vähi varajasel avastamisel. “Rinnavähk ei tekita varases staadiumis mitte mingisuguseid kaebusi. Seetõttu on suuremal osal kaebustega arsti poole pöördunud naistest rinnavähk juba kaugemale arenenud,” selgitab Egipt. “Uuringuga on aga rinnavähile viitavaid muutusi võimalik avastada isegi kuni 5 aastat enne seda, kui tekivad kaebused. Selles staadiumis on rinnavähk ravitav!” kinnitab vähiliidu juht.

Seetõttu on oluline, et uuringul käiksid ka ennast terveks pidavad naised ning just sel põhjusel kutsutakse sõeluuringule rinnakaebusteta naisi vanusegruppide kaupa. Sõeluuring on seda efektiivsem, mida rohkem kutsutud naisi uuringule tuleb.

Mammograafiabuss 10-aastane


Tähendusrikas on, et just sel aastal täitus 10 tegutsemisaastat ka Eesti Vähiliidu ja TÜ Kliinikumi mammograafiabussil. Kümne aastaga on mammograafiabussis uuringul käinud üle 70 000 naise ja tänu rinnavähi varajasele avastamisele on õnnestunud päästa sadade naiste elu.