Merike meenutab, kuidas ta noorena kannatas sageli astmaatilise bronhiidi käes, nii et augustis ei saanud ta ilma veenisiseste süstideta isegi õue minna, lisaks oli tal diagnoositud laktoosi­talumatus. Nüüdseks on ta nendest probleemidest jagu saanud. Abi sai ka Merikese 75aastane ema, kellel oli kakskümmend viis aastat tagasi esimene seljaoperatsioon. Neli aastat tagasi, kui ema oli 71aastane, pidi tulema uus.

“Mäletan, et ema küsis minu käest, kas ta peaks uuele selja­opile minema. Vastasin, et mina ei saa võtta vastutust operatsioonile minemise või mitteminemise eest, kuid pakkusin välja mõned shindoharjutused, et selga toetada. Valu piiriga mängides tegi ema esimesel nädalal venitusharjutusi 5–10 minutit, teisel nädalal 20 minutit ja edasi juba tund aega. Poolteise kuuga viis ema oma tervise sellisesse vormi, et tal tühistati operatsiooni aeg! Vanus ei mängi rolli, ka saja-aastaselt võib end shindoga tervendada.”

Merikese ema on nelja aastaga venitanud ennast tabletivabaks. “Veerand vererõhutabletti võtab ta praegu vaid üle päeva, et siis seegi lõpuks nulli venitada. Shindod harrastab ta iga päev. Kui arst küsis, mis ta vahepeal teinud on, et tervis nii heaks läinud, siis ema vastas, et Jaapani joogat. Doktor arvas, et varsti pole emal enam arste vajagi. Ma ise ei eita lääne meditsiini vajalikkust, sest on olukordi, mil tavameditsiini tarkus on vältimatu, kuid meil on avarad võimalused teha iseenda kehaga ennetustööd, et seda vajadust min­imeerida. Üks võimalus on just shindo venituskunst.”