1. Osta omale korralik mõõdulint ja hakka end regulaarselt mõõtma. Mõõda vööümbermõõtu, puusaümbermõõtu, rinnaümbermõõtu ja isegi biitsepsit ning reisi. Tee seda nädalas korra-paar ja kirjuta näidud vihikusse üles — nii saad jälgida rasvapolstri vähenemist (ja usu, kui jälgid toitumis- ja treeningkava, siis see väheneb kindlasti). Oluline on mõõta end iga kord ühest ja samast kohast, ja mitte mõõdulinti liiga pingule tõmmates, vaid umbes nii nagu õmblejad teevad, kui sinult uue rõiva jaoks mõõtusid võtavad. Märgi üles näit, millele jääb mõõdulint “pidama” pärast normaalset väljahingamist. Pole mõtet end lollitada mõõdulinti hirmsasti pingule või kopsusid väga täis tõmmates.

2. Šoppa uusi riideid kodus olevast riidekapist. Umbes kuu aja pärast (jällegi, kui oled korralikult jälginud toitumis- ja treeningkava) hakkavad riided sulle suureks jääma. Küllap hakkavad tekkima ka esimesed mõtted uutest riietest. Aga ära torma kohe poodi — võibolla on sul alles mõni riideese ajast, mil sa olid saledam. Vaata, kas need lähevad sulle juba selga? Mahtumine väiksemasse rõivasuurusesse on kindel märk sellest, et oled kaalus alla võtnud, lisaks on see hea motivaator jätkamiseks.

3. Testi oma rasvaprotsenti. Seda saab teha mitmete toitumisnõustajate ja treeningklubide juures, kus pakutakse kehaanalüüsi teenust. Kui alustad kaalulangetusega, siis on mõistlik teha kohe kehaanalüüs, et siis mõne kuu pärast uus teha ja oma edenemist jälgida. Kehaanalüüs näitab ka muid olulisi markereid, mis kaalulangetuseks olulised, lihasmassi, luu tihedust jms, ning annab vajadusel suuniseid kaalulangetuskava muutmiseks.

4. Tee selfie’sid. Kui alustad kaalulangetamisega, siis tee stardijoonel üks selfie ja iga kuu möödudes jälle üks ja võrdle pilte omavahel. Võid kindel olla, et muutused sinu näojoontes ja kehakujus hakkavad ühel hetkel näha olema. Nii nagu mahtumine number väiksemasse riideesemesse, on ka reaalsete muutuste märkamine oma kehakujus kaalulangetusel üks mõnusaid motivaatoreid.

5. Mine tervisekontrolli. Seda on mõistlik teha siis, kui alustad kaalujälgimist ja siis jälle mõne aja pärast. Kui püsid kenasti rajal, siis normaliseeruvad mitmed olulised tervisenäitajad, nagu kolesteroolitase, vererõhk, veresuhkrunäit, kehamassiindeks jms. Need on konkreetsest kaalunumbrist palju olulisemad näitajad, sest kui oled kaalus kaotanud juba 5-10%, siis oled vähendanud juba oluliselt diabeeti ja südame-veresoonkonna haigustesse haigestumise riski.

6. Mõtle, kuidas sa ennast tunned. Kui oled tervislikumalt sööma hakanud, siis paraneb uni, meel läheb rõõmsamaks, trennis on kergem ja üleüldse on kergem olla. Jõuad rohkem, nupp nokib paremini, suhted paranevad.