Elupõline õpetaja Kaja Tampere on teinud elus mitu kannapööret. Mullu otsustas ta alustada õpinguid Tartu tervishoiu kõrgkoolis õenduse erialal. „Kõik minu kolm erialavalikut — muusika, meedia ja kommunikatsioon ning nüüd meditsiin — on tegelikult ammuste lapsepõlveunistuste teokstegemine. Pikalt küpsenud otsused,“ sõnab Kaja. „Miks ma kohe ei läinud Tartusse aja­kirjandust või meditsiini õppima? Ei julgenud, Tartu Ülikooli ees oli nii suur aukartus! Arvasin, et ei oska kirjutada ja reaalained olid ka kehvakesed. Aga unistustel on kombeks teoks saada.“

Kaja leiab, et otsused saavadki teoks siis, kui õige aeg on käes. „Otsust tuleb küpsetada, sest kui sa seda ei tee ja uisapäisa tegutsed, võid leida end olukorrast, kus asja tuleb hakata ringi tegema,“ märgib ta. „Minu stiil otsustamisel on just küpsetamine — ma tükk aega mõtlen, kogun infot ja siis teen otsuse kiirelt.“

Võib juhtuda, et mõnes asjas tuleb hiljem otsust muuta, ja see on Kaja arvates täiesti mõistlik. Kuid ta on ka tähele pannud, et eriti tööolukordades ei julge eestlased otsust tagantjärele n-ö parandada — see oleks justkui läbikukkumise tunnistamine. Üks on aga kindel — endale ei tohi mis tahes otsuse tõttu...

Loe edasi juba artiklist mitme inimese kogemusi oluliste eluotsuste langetamisel ning sellest, miks on otsustamine nii keeruline ja mis tüüpi inimesed valikute tegemisega eriti hädas on. Soovitusi annab psühholoog Triin-Ketlin Siska.