Vähe on inimesi, kes oma hammastega kõrge eani välja veavad. Varem või hiljem kipuvad hambad eri põhjustel kaduma. Kui see juhtub nooremas eas, on sageli ainuvõimalik variant täita tühimik hambaimplantaadiga.

Annaliisa ei mäleta täpselt, millal said suuremad probleemid hammastega alguse. Ta käis aeg-ajalt hambaarsti juures, kus parandati mõni auk, ning kõik tundus üldjoontes olevat justkui korras. Kuid kord hakkas tal üks hammastest nii hullusti valutama, et tehti röntgenipilt kogu hambakaarest.

“Selgus, et asi on väga halb – suus möllab mingi põletikku tekitav bakter ning osa hambaid tuleb välja tõmmata,” räägib Annaliisa. Tal oli ehmatav arstilt kuulda, et ainuke võimalus on implantaadid.

Kogu aeg väsinud

Ravi käigus siirati Annaliisale ka luud, sest põletik oli osa lõualuust hävitanud ja implantaadikruvi poleks saanud kuhugi kinnitada. Juurepõletik ei olnud endast varem kuidagi märku andnud ja Annaliisal polnud aimugi, kui kaua see oli tema suus tegutsenud. “Alles nüüd tean, et hambajuurepõletik on väga tõsine asi ning kui see on aastaid ravimata, siis võivad tekkida ka muudes organites hädad, mida esialgu ei oskagi haigete hammastega seostada,” räägib Annaliisa. Tagantjärele tõdeb ta, et tundis end enne tõhusat hambaravi sageli väsinult, kuid ei saanud aru, miks see nii oli.

“Pigem teha hambad korda siis, kui veel on midagi korda teha.”

Üldjuhul piirduvad inimeste teadmised hambaimplantaatidest sellega, et tegemist on väga kalli raviga, mida vaid vähesed endale lubada saavad. “Raha kulub hammaste kordategemiseks küll palju, kuid ma ei saanud seda enam edasi lükata,” tõdeb Annaliisa. “Pigem teha hambad korda siis, kui veel on midagi korda teha, mitte oodata pensionieani, kui kindlasti enam selleks võimalust pole.”

Annaliisa ütleb, et uued hambad on täiesti nagu omad – näevad ilusad välja ning tunduvad suus loomulikud. “Katkised hambad pole naljaasi, krooniline põletik mõjub hävitavalt kogu kehale.”

Ära väldi hambaarsti!

Kuigi põletik hambajuurtes ja igemetes võib kulgeda ka varjatult, on sagedasem siiski olukord, kui inimene lükkab hambaarsti juurde minekut aina edasi. Mõnikord lausa kümmekond aastat. Unimed Kliinikud OÜ hambaarst Katrin Abel ütleb, et kahjuks tuleb seda ette ikka ja jälle ning tagajärjeks on väga lagunenud hambad ja sagedased põletikud. “Paraku on nii, et teeme suu korda ja inimene kaob jälle ära. Arvatakse, et kui kõik on korras, siis ei pea ju hambaarsti juurde minema, ning tullaksegi uuesti alles viimases hädas,” räägib Abel.

Põhjus, miks hambad hakkavad suus loksuma ning võivad lõpuks väljagi kukkuda, on parodontiit ehk igemepõletik, mis tavaliselt algab 30. eluaastates ning võib kahjustada kas üksikuid või isegi kõiki hambaid. Kui ravi jääb õigel ajal saamata, võib see lõppeda hammste kaotusega. Hamba võib kaotada ka nii, et hambaauku on järjest parandatud, kuid kaaries on aina edasi arenenud. Lõpuks polegi hambast enam suurt midagi järel. Esi­hammastest võib ilma jääda näiteks traumade tõttu.

.

Kui suhu on tekkinud tühimik, on implantaat sageli parim lahendus. Arst soovitab tühikuid suhu mitte jätta, sest teised hambad kipuvad aja jooksul puuduvate kohale nihkuma ja kui siis patsiendil tuleb aastaid hiljem mõte, et võiks ikkagi uue hamba panna, on see juba märkimis­väärselt keerulisem. “Optimaalne aeg uue hamba panekuks on kuni aasta, sest siis ei ole veel kõrvalhambad eriti nihkunud ega luu kadunud,” ütleb ta.

Kaotatud esihamba korral tuleb muidugi mängu esteetika küsimus ning see asendus tehakse tavaliselt ära nii ruttu kui võimalik. Samas tuleb vahel arvestada võimalusega, et on tarvis luuplastikat, mis võtab kauem aega.

Suu kõigepealt korda

Uute hammaste saamine võtab omajagu aega. Mõnikord on võimalik panna implantaat ehk kruvi, millele hiljem paigaldatakse hambakroon, samal visiidil, kui hammas välja tõmmatakse. Tavaliselt on tarvis lasta aga luul ära paraneda ja alles siis paigaldatakse kruvikene.

Kindlasti peab enne implantaadi panemist olema suu täiesti korras – hambad terved, põletikud välja ravitud.

Kindlasti peab enne implantaadi panemist olema suu täiesti korras – hambad terved, põletikud välja ravitud, igemete seisukord väga hea. Just igemetest sõltub, kui hästi jääb uus hammas püsima, selgitab Abel. Kui igemed on põletikus, kandub see ka implantaadi ümber ning kruvi ei pruugi korralikult luustuda.

Veel soovitab Abel implantaadi­patsientidele suitsetamine maha jätta, sest see pärsib suuresti kõiki protsesse luus ja igemetes. Suitsetajatel on seega väga suur risk implantaadid kaotada.

Kui kruvike on paika pandud, tuleb anda aega luustumiseks. Alalõualuus võtab see aega umbes kaks-kolm kuud, ülalõualuus, mis on pehmem, veidi kauem – 3–6 kuud.

Seejärel saab paigaldada juba hambakrooni. Kui asendamist vajab mitu hammast, katsutakse panna rohkem implantaate korraga, et trauma oleks patsiendile väiksem. Protseduur tehakse kohaliku tuimestusega. Pärast operatsiooni määrab hambaarst antibiootikumravi ning mõni päev võib esineda ka valu ja turset. Süüa saab alguses pehmemat toitu. Puhastada tuleb uut hammast samamoodi nagu oma teisi hambaidki, sest see on luuga ühenduses ja põletik mõjutab ka seda. Kord aastas tuleks käia kontrollis, eriti oluline on vältida igemepõletikku.

Tasub teada, et isegi lõualuusse kruvitud kunsthambad pole igavesed.

Isegi implantaat pole igavene

Tasub teada, et isegi lõualuusse kruvitud kunsthambad pole igavesed. Siiski saab inimene ise palju ära teha, et uued hambad vastu peaksid. Tuleb hoida head hügieeni, käia hambaarsti juures kontrollis ja jätta suitsetamine. “Kui aga jätkata samasugust elustiili, mis põhjusel oma hambad ära lagunesid, võib halvasti minna ka implantaatidega – igemepõletiku tõttu võib ka implantaatide ümber tekkida põletik, need loksuma hakata ja lõpuks väljagi kukkuda,” räägib Abel. Ei maksa arvata, et kunsthammastega ei pea enam kunagi arsti juures käima. Kui patsient on kaotanud kõik hambad, on sageli selle põhjuseks halb hügieen.

Hambaarst ütleb, et kogu suu kordategemine on paraku kallis lõbu ning palju odavam on hoolitseda hammaste eest järjepidevalt. “Hügieen on kõige alus. Kui see on ülihea, siis haigus ikkagi nii kaugele ei arene, et hambad juba välja kukuvad,” kinnitab doktor Abel.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid