Väldi ja kaitse!

  • Kasuta ohatise ärahoidmiseks päikesekaitsekreeme, kui tead, et ere päikesevalgus kipub ohatist esile kutsuma. Kaitsev faktor võiks olla ka huulepalsamil.
  • Ära kratsi ville, ära lase kellelgi teisel puudutada ohatisega piirkonda nahal, et viirus edasi ei kanduks. Nakatutakse haige inimese kehavedelikega vigastatud naha või limaskestade kaudu.
  • Ära suudle ega musita (eriti lapsi)! Ära jaga teistega oma joogi- ja sööginõusid ega käterätikuid.

Ravi!

  • Alusta ravi esimeste herpesenähtude ilmnemisel (põletustunne, kihelus, punetus, pingetunne), siis on see kõige tulemuslikum. Kuid ka siis, kui ohatis on juba villi staadiumis, kiirendavad abivahendid siiski paranemist: väheneb sügelus ja valu ning lüheneb viiruse nakkusohtlikkuse aeg. Ravi võiks kesta seni, kuni villid on kattunud koorikuga või paranenud. Kui nahalööbele on tekkinud koorik, pole ravi enam efektiivne.
  • Pese käed ja puhasta tuubiava iga kord enne ja pärast kreemi või geeli kasutamist! Üht tuubi ja aplikaatorit võib kasutada ainult üks ja sama inimene.
  • Kui käed on kokku puutunud ohatisega, ära mingil juhul puuduta silmi, sest herpeseviirus võib põhjustada silma sarvkestal väga raskeid haavandeid — viirusel on võime nakatada ka teisi kehapiirkondi.
  • Ravi kestus on 4–10 päeva. Kui 10 päevaga pole paranemist toimunud, olukord on halvemaks läinud või ohatis kordub sageli, pöördu arsti poole.
  • Raviainega kreemil võib olla kõrvaltoimeid: kohe pärast kreemi pealemäärimist võib tekkida kerge põletus- või kipitustunne, mis möödub kiiresti. Esineda võib kerget nahakuivust, sügelemist või ketendust.

Kreemid ja geelid. Huuleohatist ravitakse viirusvastase aine atsikloviiriga, seda võib peale kanda 4–5 korda päevas. Limaskestadel võib see põhjustada ärritust, seetõttu ei tohi seda kasutada herpeseinfektsiooni ravimiseks silmas, suguelundite limaskestal ega suu limaskesta haavanditel. Kui kreem läheb silma, loputa ohtra veega. Raseduse ja rinnaga toitmise ajal tohib atsikloviiriga kreemi tarvitada juhul, kui arst seda lubab. Viirusvastane on ka pentsikloviir, mis blokeerib viiruse ja takistab selle paljunemist. Kasutada võib seda 8 korda päevas. Nii atsikloviiri kui ka pentsikloviiri võiks kasutusele võtta juba esimeste nähtude ilmnedes. Mineraalne ränigeel on kuivatava toimega ning sobib hästi ka juba olemasoleva villi kuivatamiseks. Vähendab sügelus- ja põletustunnet, sobib ka lastele.
Plaaster ja kile sobivad kogu ohatisetsükli vältel — alates kiheluse tekkimisest kuni paranemiseni. Need on diskreetsed, tekitavad ohatise paranemiseks optimaalse keskkonna ning leevendavad valu ja põletustunnet. Plaaster ja kile kaitsevad ohatist mustuse ja bakterite eest. Vedelate geelide ja plaastritega kaetakse kogu ohatis ja seda ümbritsev terve koe serv. Õhuke kaitsev kile leevendab kipitust ja sügelust, peatab ohatise leviku, takistab villide teket, piirab infektsiooni edasikandumist ja soodustab paranemist. Ohatisele tekkinud kile eemaldamiseks niisuta enne piirkonda sooja veega, et vältida külmavilli katkirebimist. Plaastri peale võib kanda ka huulepulka või päikesekaitsetoodet. Lahustuvate plaastrite puhul pole vaja valusa eemaldamise ja haava lahtirebimise pärast muretseda.
Abivahend, mis töötab kontsentreeritud soojusega, aitab ära hoida villide teket ja võimaldab edasisi sümptomeid kiiresti vähendada. Herpeseviirusega nakatunud rakke mõjutatakse kindla temperatuurivahemikuga soojuse abil ning saavutatakse nii täielik või osaline ensüümide ja proteiinide uuenemine. Nii takistatakse viiruse taastootmist ja huulevillide levikut. Seade toimib tõhusamalt enne, kui ohatis juba nähtavaks muutub, kuid kiirendab ka tekkinud villikeste kadumist.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid