Need samad väga tundlikud alad on ka kehaosad, mida me kogu aeg kasutame. Haavad sõrmedel, huultel ja keelel kipuvad päeva jooksul uuesti avanema, nii et oleme sunnitud valu taas kogema. Ja lõpuks on haava sügavus ideaalne selleks, et paljastada naha närvikiud, ent kahjustamata neid sarnaselt sügavamate haavadega, mis vigastavad närvikiude nii tõsiselt, et need ei suuda enam valuaistingut edastada. Paberihaava puhul saavad närvikiud haiget, olles samas täielikult töökorras.

Kuidas valust üle saada?

Perearst soovitab paari praktilist viisi, kuidas paberihaavaga seonduvat ebamugavustunnet vähendada. Kõigepealt on oluline pesta lõikekoht võimalikult kiiresti vee ja seebiga puhtaks. See vähendab põletiku tõenäosust ja aitab haaval kiiresti paraneda. Hoia haav puhtana ja võimalusel kata paariks päevaks väikese plaastriga, et haava kaitsta ja mitte lasta sel uuesti avaneda.

Kuigi paberihaava füüsilised mõjud on tõeliselt tüütud, on huvitavad ka sellega kaasnevad vaimsed ja emotsionaalsed reaktsioonid. Kui nii tahtlikud enesevigastused (näit. lõikamised) ja suured, juhuslikud vigastused (näit. autoõnnetused koos jäseme kaotuse või halvatusega) on toonud kaasa olulisi ja jätkuvaid uuringuid nende psühholoogiliste mõjude kohta, pole väikseid juhuslikke vigastusi uuritud – ja see on normaalne. On ju palju pakilisemaid teemasid, mida uurida kui paberihaavad.

Kuid mõeldes hetkeks tunnetele, mis seoses paberi lõikehaavaga tavaliselt kaasnevad:

  • üllatus, et selline tavaline asi nagu näiteks keelega ümbriku niisutamine ja selle sulgemine võib lõppeda vigastusega (ja suure verehulgaga);
  • häbi, et sa ei saanud nii lihtsa ülesande koordineerimisega hakkama (miks see alati minuga juhtub?);
  • viha, et sa iseendale haiget tegid;
  • ärevus, et see võib uuesti juhtuda;

siis olgu need paberihaavad pealtnäha nii lihtsad ja mõttetud kui tahes, võivad need tuju ära rikkuda ja tuua kaasa keeruka emotsionaalse reaktsiooni.

Paberihaavad tuletavad taas meelde, et ükskõik kui palju kordi me ka poleks mõnda lihtsat ülesannet täitnud, on meil alati võimalus iseendale kogemata haiget teha. Kui see muudab meid veidi kaastundlikumaks me naabri valude suhtes ja pisut rohkem alandlikuks, siis võib-olla toovad paberihaavad meile ka mingisugust kasu. Võib-olla.

Allikas: theconversation.com

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid