Alatasa teistele vastu tulemisest väsinud? Õpi ütlema „ei“ ja kehtesta oma piirid, mis sulle sobib ja mis mitte. Terapeut selgitab
(7)Mida tähendab, kui öeldakse, et kellelgi on nõrgad isiklikud piirid või tal üleüldse puuduvad need? Piiride puudumisel inimene pingutab teiste heaolu jaoks rohkem, kui oleks tasakaalukas, ning teeb seda iseenda arvelt. Temast võib saada krooniline „ülepanustaja“, kes ei suuda öelda „ei“. Alatasa teistele vastu tulles muutub ta aina väsinumaks ja rahulolematumaks, kaotades iseennast tükk tüki haaval. Mida enda piiride kehtestamine tähendab ja mis juhtuma hakkab, kui seda teed?

„Ei“ on kõige klassikalisem näide enda piiri väljendamisest. Piiri küsimus kerkib, kui sa ei suuda öelda „ei“ näiteks kolleegi palvele jääda kauemaks tööle, kuigi sul on endal pärast tööd kokkusaamine. Võiksid mõelda piiridele, kui sa avastad end olukordades, mis röövivad liigselt sinu energiat, kuid ei oska nendest väljapääsu leida: „Miks ma tulin jälle nende inimestega välja, kui nad soovisid tulla ööklubisse, aga mina ei talu valju muusikat?“. „Olen nii väsinud, et kuku või pikali, aga ma pean saama sõbraga kokku, ta ju kutsub.“
Ilmselt tahab piir kehtestamist, kui neelad alla kellegi öeldud solvavad kommentaarid, kuid ei ütle midagi, vaid elad seda hiljem enda sees tugevasti üle.
Piirid ei ole isekad!
Piirid ei seisne teiste kontrollimises, vaid enda kaitsmises ja hoidmises. Piiride peamine idee ei ole teistele „ei“ ütlemine, nende keskmes on „jah“-sõna omaenese heaolule ja toimetulekule.
Piiri omamine tähendab, et mõistad enda väärtust, hoolid endast piisavalt, et seista selle eest, mis on sinu jaoks õige, ning väljendada, mida sa enda suhetes ei aktsepteeri. Näiteks: „ma ei tunne end mugavalt“ või „see ei sobi mulle“.
Lause, mille tahaksin kolmekordselt alla joonida, et kõigile meelde jääks: piirid ei ole isekad! Vastupidi, piirid on oma olemuselt üheaegselt enda ja teiste vajadustest hoolimine ja vastutuse võtmine. Ma ei saa teiste jaoks olemas olla, kui kulutan end tühjaks, keskendudes ainult ülejäänute vajadustele, ootustele ja soovidele. Ühel hetkel ma väsin ning siis pole minust ka teistele andjat.
Mida rohkem kaitsed oma energiavarusid asjatu kulutamise eest, seda enam on sul ka teistele jagada. Piirid hoiavad su võimet anda endast ilma iseennast pisendamata ja alla surumata. Piiri olemasolu näitab, et hoolid endast ja teistest nii palju, et näha vaeva selle nimel, et jaksaksid jätkuvalt olemas olla.
Mis on isiklike piiride ülesanne?
Isiklikke piire vajavad inimesed erinevaid: füüsilisi, emotsionaalseid, privaatsuse, tähelepanu, aja-, energia- ja ka konfliktipiire. Viimane neist sõnastab, millist käitumist enda suhtes ma konfliktiolukorras tolereerin. Näiteks: „Kui sa karjud, siis ma eemaldan end sellest olukorrast.“
Pane tähele, et piir ei sõltu sellest, mida püüan teist inimest sundida tegema...