Piirid ei ole isekad!

Piirid ei seisne teiste kontrollimises, vaid enda kaitsmises ja hoidmises. Piiride peamine idee ei ole teistele „ei“ ütlemine, nende keskmes on „jah“-sõna omaenese heaolule ja toimetulekule.

Piiri omamine tähendab, et mõistad enda väärtust, hoolid endast piisavalt, et seista selle eest, mis on sinu jaoks õige, ning väljendada, mida sa enda suhetes ei aktsepteeri. Näiteks: „ma ei tunne end mugavalt“ või „see ei sobi mulle“.

Lause, mille tahaksin kolmekordselt alla joonida, et kõigile meelde jääks: piirid ei ole isekad! Vastupidi, piirid on oma olemuselt üheaegselt enda ja teiste vajadustest hoolimine ja vastutuse võtmine. Ma ei saa teiste jaoks olemas olla, kui kulutan end tühjaks, keskendudes ainult ülejäänute vajadustele, ootustele ja soovidele. Ühel hetkel ma väsin ning siis pole minust ka teistele andjat.

Mida rohkem kaitsed oma energiavarusid asjatu kulutamise eest, seda enam on sul ka teistele jagada. Piirid hoiavad su võimet anda endast ilma iseennast pisendamata ja alla surumata. Piiri olemasolu näitab, et hoolid endast ja teistest nii palju, et näha vaeva selle nimel, et jaksaksid jätkuvalt olemas olla.

Mis on isiklike piiride ülesanne?

Isiklikke piire vajavad inimesed erinevaid: füüsilisi, emotsionaalseid, privaatsuse, tähelepanu, aja-, energia- ja ka konfliktipiire. Viimane neist sõnastab, millist käitumist enda suhtes ma konfliktiolukorras tolereerin. Näiteks: „Kui sa karjud, siis ma eemaldan end sellest olukorrast.“

Pane tähele, et piir ei sõltu sellest, mida püüan teist inimest sundida tegema...

Loe edasi juba artiklist, kust leiad hulga praktilisi nõuandeid, saad teada, mis on piiride ülekehtestamine ja kuidas väljendub piiride kehtestamise sildi alla peitunud agressioon.