Pool päevasest energiavajadusest mõne ampsuga täis? Vaata, kui palju toitu saad süüa 1000-kilokalorilise burgeri asemel
(25)Selle üle, kas kilokaloril ja kilokaloril on vahe, on palju vaieldud. Kuidas mõjutab aga meie tervist, kehakaalu ja enesetunnet burgerist saadav 1000 kilokalorit ja 1000 kilokalorit, mida annavad toidupüramiidi soovituslikud toidugrupid? Tervise Arengu Instituudi (TAI) toitumisekspert Tagli Pitsi selgitab, mis juhtub, kui saame toidust kätte küll energia, aga mitte organismile vajalikud toitained.
Üldjuhul kehtib reegel, et kui toiduga saadakse rohkem energiat, kui organism ära kulutab, võib tekkida ülekaal. Kui tarbida energiat vähem, hakkab kaal langema. „Laias laastus ongi nii,“ kinnitab Pitsi. „Küll aga on võimalik väga vähe energiat saades olla jätkuvalt ülekaaluline või võtta kaalus alla isegi siis, kui energia tarbimine suureneb.“
Kilokalor vs kilokalor
Kui inimene hakkab oma toitumist kaalu langetamise eesmärgil jälgima, lähtub ta väga sageli just päevasest energiakogusest. Vahel mõeldakse ka olenevalt kätte juhtunud dieediplaanist süsivesikute või rasvade piiramisele või valkude koguse suurendamisele. Ainuüksi päevase energiakoguse piiramine tähendab tavaliselt seda, et süüakse toite, mis meile maitsevad, kuid nii, et see ei ületaks lubatud koguseid. Sageli seatakse aga piir eluohtlikult madalale või ei jälgita, et keha saaks toidust kätte kõik vajaliku.
Tegelikult ei pea kaalulangetamise eesmärgil oma toiduvalikuid sugugi drastiliselt piirama. Pitsi sõnul oleks söömisel vaja tekitada päevane energiadefitsiit umbes 300 kcal. Samal ajal tuleb süüa mitmekesiselt ja tasakaalustatult, et saada organismi ainevahetust toetavaid toitaineid. Oluline on suurendada kehalist aktiivsust, et aidata kaasa lihasmassi kasvule.
Liigsetest kilodest vabanemine on tervise seisukohast kahtlemata positiivne, kuid kui teekonna fookus on ainult kaalukaotus, võib tervis hoopis kannatada. Ka tulemused ei pruugi olla päris need, mida oodatakse. Seepärast tasub energiakoguse kõrval tähelepanu pöörata ka toidus sisalduvatele toitainetele, näiteks kiudainetele, vitamiinidele ja mineraalainetele.