2022 avaldatud Tervise arengu instituudi (TAI) ja Tartu ülikooli kliinikumi koostöös läbi viidud uuringust Eesti 40–49aastaste meeste seas selgus, et selles vanusegrupis oli 72% mehi ülekaalulised, neist 27% rasvunud ehk kehamassiindeksiga üle 30. Uuringus osalenutel oli normist kõrgem kolesteroolitase 73 protsendil ja kõrge vererõhk 55 protsendil. Võimalik eesnäärmehaigus esines igal kuuendal ehk 15 protsendil meestel. Ning kahjuks on Eesti eesnäärmevähi esinemissageduse poolest Euroopas esirinnas.

Aegsalt arsti juurde

Eesti meestel kõige sagedamini diagnoositav pahaloomuline kasvaja on eesnäärmevähk. Õnneks on ligi pooled juhtudest avastamisel väga varases staadiumis ja seetõttu hästi ravitavad. Ent umbes 15% on siiski juba diagnoosi ajaks jõudnud areneda nii kaugele, et ohustavad elu. Just taoliste juhtude ärahoidmiseks on rahvusvaheliselt välja töötatud metoodika, kuidas eesnäärmevähk võimalikult vara avastada, võttes arvesse meeste individuaalset riski haigestuda. Eesti on siin Euroopa riikide seas esirinnas – koostöös Uroloogide seltsi ja tervisekassaga käivitas TAI sel kevadel uuringu, millega soovime selgitada, kuidas riskipõhist lähenemist Eestis kõige tõhusamalt rakendada. Uuringusse kutsutakse 12 000 meest vanuses 50-69, neist viimased saavad kutse novembri alguses. Uuring algab vereprooviga ja kui selle tulemus viitab kõrgemale riskile, saab mees minna juba uroloogi vastuvõtule, kus toimuvad järgmised uuringud.

Üks oluline meeste tervist puudutav probleem, mille tervisestatistika teravalt esile toob, on ennetatavate surmade arv krooniliste haiguste tagajärjel (nt südameveresoonkonna haigused, diabeet, vähk) ehk mehed surevad selliste haiguste tagajärjel sagedamini seetõttu, et nende terviseprobleemid ei ole saanud piisavalt aegsasti vajalikku tähelepanu. Näiteks suri 2022. aastal südame isheemiatõve tagajärjel 1084 meest, neist 478 oleksid olnud õigeaegse ravi korral suure tõenäosusega ennetatavad.

Lihtsad tervisesoovitused

Kokkuvõtteks on oluline suurendada meeste terviseteadlikkust ja arendada Eesti meestele suunatud soospetsiifilisi ennetavad terviseprogramme. Soovitused on lihtsad.

Liikuda tuleks nädalas kokku vähemalt 150 minutit tempoga, kus südame löögisagedus ja hingamine kiirenevad, kuid saab vabalt vestelda

Toituma peaks oluliselt mitmekesisemalt. Tarvitama peaks rohkem marju, puu- ja köögivilju, kala, täisteratooteid ja pähkleid-seemneid.

Liialdada ei tohiks alkoholiga ja hoiduda sõltuvusainetest sh vältida nii tavasigarette kui ka alternatiivseid tubakatooteid.

Tähtsal kohal on oskus stressiga toime tulla ning püsida positiivse ellusuhtumisega, sh panustada heade (partner)suhete loomisele ja nende hoidmisele. TAI 2022. aasta uuring näitab, et 50% meestest on üleväsinud, 25% stressis, 33% masenduses. Seosed inimese vaimse ja füüsilise tervise vahel on ilmsed.

Head mehed, palun hoidke ja hoolitsege oma tervise eest! Teid on vaja kõigil: naistel, lastel, abikaasadel.

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemana
Ükskõiksena
Kurvana
Vihasena