SYNLABi laboriarst, doktor Jüri Laasik: „Kahjuks oli ca 80% meestel vähemalt ühe analüüsi tulemus normist väljas. Kõige enam on probleeme kolesteroolide tasemega – 70% tehtud analüüsidest oli üldkolesterooli näitaja üle normi, mis on peamiseks südame-veresoonkonnahaiguste riskiks. Mõnel üksikul on probleeme veresuhkru liialt kõrge tasemega, mis on otseselt diabeedi tekke riskiks, kuigi hea on tõdeda, et seda oli pigem vähe. Maksanäitaja oli 19% meestest normist kõrgem, mis võib olla otseselt seotud alkoholi ja ravimite tarbimisega ning ka märkamatult põetud hepatiitidega. Igal kümnendal mehel oli liiga madal meessuguhormooni testosterooni tase, mis võib esmalt olla tingitud liigsest kehakaalust, teisalt võib testosterooni madal tase ise soodustada kehakaalu tõusu ning vähendada seksuaalelu ja ka lihaste sportlikku sooritusvõimet. Mis aga kõige olulisem, see võib olla meeste viljatuse üheks põhjuseks. Sellised tulemused ei rõõmusta, kuid kinnitavad, et aeg ajalt tuleks verenäitajaid kontrollida.“

“Pikema Sõpruse Päeva” eestvedaja Rain Vääna: „Me näeme iga päeva ja aastaga, kuidas me suudame tänu teavitustööle oma kampaaniaga reaalselt meeste elusid päästa. Näiteks on meiega ühendust võtnud paljud mehed, kes on positiivselt üllatunud, et eesnäärmevähi riski on võimalik testida vereprooviga. Ravijuhise järgi tuleks seda teha alates 40. eluaastast iga 4 aasta tagant, kuid sõltuvalt eesnäärme ja urineerimisega seotud probleemidest, geneetikat arvesse võttes ning PSA tulemusest lähtuvalt, võib vajadus selleks olla juba oluliselt varem, mistõttu soovitab meestearst dr Margus Punab kontrollida seda alates 35. eluaastast.“

11% meestel tuvastatigi tänavu kõrge eesnäärmevähi risk, mis vajab meestearsti või uroloogi vastuvõtule pöördumist ja edasisi uuringuid. Tänu varakult kõrvalekalde avastamisele, on neil võimalus enamikel juhtudel vähi teket ennetada. Ja tervelt 89% meestest, kes endale PSA analüüsi tegid, said vastuseks, et analüüsi järgi on neil eesnäärmevähi risk madal ja uuesti tulekski kontrollida seda nelja aasta pärast.

Doktor Jüri Laasik: „Vereanalüüside tulemused sageli n-ö raputavad meest ja panevad elustiili osas muudatusi tegema. Üldiselt minnakse esimese asjana trenni või räägitakse kodus naisega toidulauda läbi. Aastate lõikes on see suhtumine muutunud oluliselt positiivsemaks. Tajutakse järjest rohkem, et tuvastatud terviseprobleemid on ennetatavad.“

Ettevõtja Rain Vääna algatusel esmakordselt 2019. aastal toimunud “Pikema sõpruse päeva” missioon on iga aastaga kasvatada nende meeste hulka, kes peavad kord aastas oma tervise kontrollimist iseenesestmõistetavaks. Algatuse eesmärk on tõsta Eesti meest kestmist eluiga, et mehed oleksid kauem terved ja reipad abikaasad oma naistele, õnnelikud isad lastele ning vanaisad lastelastele.

Täpsema info „Pikema Sõpruse Päeva“ kampaania kohta: pikemsoprus.ee