1) keha jahtub tuuletõmbuses,

2) ületöötamise või unepuuduse tõttu on väsimus,

3) ollakse liigselt/väheselt treeninud,

4) esineb vale toitumine, krooniline haigus (nt uneapnoe),

5) suitsetamine

Kõige sagedamini algab ülemiste hingamisteede viirushaigus – maakeeli külmetus – halva enesetunde, külmavärinate, väsimuse, peavalu, nohu, köha, kõhuvalu või muu sarnase sümptomi kaebusega. Enamasti toob viiruse inimeseni tema pereliige või kolleeg, ka ühistranspordist võib viiruse saada.

Teadlased on leidnud ligi 200 rinoviirust, mis võivad põhjustada ülemiste hingamisteede viirusinfektsiooni. Me haigestume külmetusse sageli, kuna viirusi on palju, nad muudavad end pidevalt ning meie immuunsüsteemile on nad igal sügisel võõrad.

Täiskasvanud, kes veedavad palju aega koos lastega, võivad sagedamini haigestuda ülemiste hingamisteede viirusinfektsiooni. Põhjus on lihtne – lasteaialaps põeb keskmiselt kuut külmetushaigust aastas, kuna laste seas on raskem vältida kehalist kontakti ning hoida haigeid lapsi rühmakaaslastest eemal. Samas on teatava hulga viirushaiguste läbipõdemine lapseeas ka vajalik, et keha vastupanuvõime saaks areneda.

Külmetusele ei ole ravi, vaid haigus tuleb läbi põdeda kaebusi leevendades: jää töölt koju, tarvita ninaturset alandavaid ravimeid; käsimüügi nohuravimeid, valu- ja palavikualandajana kasuta paratsetamooli või ibuprofeeni, tee kätele ja jalgadele kuuma vanni ning tarbi rohkelt tervislikke vedelikke (vesi, tee).

Allikas: Terviseuudised.ee

Jaga
Kommentaarid